Afghánistán popravil šest talibánských vzbouřenců

Afghánistán popravil šest talibánských vzbouřenců
Autor fotografie: Pixabay.com/cs|Popisek: Afghánistán
08 / 05 / 2016, 13:00

Popravy souvisí se zvýšeným úsilím země potlačovat fundamentalistické hnutí Talibán.

V sobotu bylo popraveno oběšením šest příslušníků hnutí Talibán v Afghanistánu. Ti byli obviněni ze zločinu proti ,,občanské národní bezpečnosti" a popraveni ihned po vynesení rozsudku. Prezident Afghánistánu Ašraf Ghaní vyhlásil po svém nástupu v roce 2014 tvrdý boj proti Talibánu, který nyní znovu nabývá na síle.

Poprava talibánských zajatců přichází v době zvýšené aktivity extremistické organizace. Ta je s vládou znovu v otevřené válce. Přitom v minulosti ještě za prezidenta Hamída Karzáího afghánská vláda přestala popravovat talibánské zajatce, přičemž doufala, že Talibán vstoupí do mírových jednání.

To se však nestalo a bomobvý útok, jenž minulý měsíc zabil 64 lidí a 350 jich zranil, naopak naděje na možnou dohodu zhatil. Prezident Ghaní po útoku prohlásil, že už nemá zájem na další dohody, protože Talibán tímto činem podanou ruku vlády rázně odmítl. Talibánští vůdci na to odpověděli, že budou popravovat vládní zajatce i civilisty, které mají v držení.

V neděli prohlásil mluvčí Talibánu Zabihullah Mujahid, že hnutí zvažuje, jak odpovědět na popravu šesti svých souvěrců. Reakce prý přijde určitě později. Spekukuje se, že to mohli být dva mrtví rumunští vojáci NATO, kteří přišli o život v sobotu blízko kandahárského letiště. Vojáci civičili afhánské bezpečnostní síly.

Zdroj: foxnews.com

Tagy článku