Afghánská dívka z ikonického portrétu National Geographic zadržena v Pákistánu

Afghánská dívka z ikonického portrétu National Geographic zadržena v Pákistánu
Autor fotografie: Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=25404821|Popisek: Sharbat Gula na portrétu Steva McCurryho
27 / 10 / 2016, 09:45

Afghánská žena známá díky svým zeleným očím z fotografie na obálce časopisu National Geographic, byla v Pákistánu vzata do vazby.

Portrét dvanáctileté afghánské dívky jménem Sharbat Gula zachytil fotograf Steve McCurry, když fotografoval život lidí v uprchlickém táboře v Péševáru, kam se uchylovali uprchlíci během sovětské okupace Afghánistánu. Portrét se proslavil po celém světě ve chvíli, kdy byl v roce 1985 zveřejněn na obálce červnového vydání magazínu National Geographic. Gula se proslavila prostě jako afghánská dívka, než byla oficiálně identifikována v roce 2002. Fotografie byla přirovnávána k da Vincimu obrazu Mony Lisy a někdy je také označována jako Afghánská Mona Lisa.

Nyní podle sdělení pákistánských úředníků byla Sharbat Gula v tom samém městě, kde ji před 31 lety McCurry vyfotografoval, zatčena za falšování dokumentů a ilegální pobyt v Pákistánu. 

Pokud bude usvědčenam, může být uvězněna na 14 let, nebo vyhoštěna, sdělil Zia Awan, právník se sídlem v Karáčí.

V loňském roce, byla Gula zatčena na podobném základě, ale později byla propuštěna.

Fotograf McCurry řekl, že je odhodlán právně a finančně jí pomáhat.

"Mám co nejdůraznější námitky proti tomuto postupu orgánů," řekl ve svém prohlášení. "Trpěla po celou dobu svého života. Její zatčení je závažné porušení jejích lidských práv."

Agentura OSN pro uprchlíky (UNHCR) řekla CNN, že je schopna Gule pomoci pouze v případě, že se zaregistruje jako uprchlík.

"Sharbat Gula spadá pod kolonku" nelegálních přistěhovalců, "řekl Chan Duniya z pákistánské kanceláře agentury OSN. "UNHCR nemůže zasáhnout, protože není registrovaný uprchlík."

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), která pomáhá migrantům bez dokumentů, říká zatčení - i když legálnímu, že je příznačné pro sílící tlak na afghánské uprchlíky v Pákistánu, aby se vrátili domů.

"Je to znamení doby v Pákistánu, že nyní to zasáhlo někoho, kdo byl něco jako celebrita v 80. letech, někdo výše než je průměr," řekl Nicholas Bishop z IOM v Afghánistánu.

Human Rights Watch oznámil, že od 1. července Pákistán repatrioval 370 000 Afghánců, z nich téměř 220 000 se zaregistrovalo jako uprchlíci. Miliony Afghánců se snažili získat útočiště v Pákistánu v průběhu let, jak byla jejich země pustošena konflikty.

CNN si vyžádalo od pákistánského ministerstva vnitra komentář k situaci, ale zatím bez odpovědi.

 

Zdroj: CNN, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace