Afghánská vojska dobyla centrum Kunduzu

Afghánská vojska dobyla centrum Kunduzu
Autor fotografie: US Army|Popisek: Afhánské jednotky společně s americkými vojáky
02 / 10 / 2015, 09:45

Po zuřivých střetech s Talibanem dobyly afghánské bezpečnostní síly ve čtvrtek centrum strategického města Kunduz na severu Afghánistánu.

Ztráta tohoto velkého města před třemi dny byla velkou porážkou vlády v Kábulu a USA. I přes dobytí centra města pokračují boje v jiných částech a znamenají tak velké vítězství pro Taliban, kterému se daří vzdorovat vládním silám. Zároveň vzbuzuje tato událost otázku, zda jsou afghánské jednotky cvičené v NATO připraveny bojovat samostatně poté, co většina zahraničních jednotek ze země odjela.

Krize v Kunduzu podle představitelů Afghánistánu jasně ukázala potřebu, aby zahraniční vojska zůstala v zemi.

Podle obyvatel města čistí armáda dům od domu a vlajka Talibanu z centra Kunduzu již zmizela a byla nahrazena státní vlajkou.

„Ve vzduchu jsou vojenské helikoptéry a všude jsou vládní síly,“ říká doktor Abdul Ahad. „Mrtví Talibanci leží na ulicích, ale pořád tu ještě zbývají nějací, kteří bojují s vládními silami.“

Tiskový mluvčí Talibanu líčí situaci poněkud jinak, jejich ozbrojenci se prý stáhli na okraje města, aby obklíčili vojenské jednotky vlády a speciální síly USA. Americké jednotky poradců nejprve Afghánce jen doprovázely, ale pak bojovaly po boku s afghánskými vojáky. Mezinárodní vojenská koalice potvrdila, že americké jednotky opětovaly palbu v sebeobraně.

Náměstek náčelníka štábu afghánské armády Murad Ali Murad řekl, že většina Talibanců již uprchla, 150 jich bylo zabito a 90 zraněno. Během bojů zahynulo i 30 civilistů, dalších 340 zraněných je v nemocnici.

Hrozí nebezpečí, že jednotky Talibanu se opravdu stáhly z taktických důvodů a obnoví útok na město, kde získaly mnoho vojenského vybavení a peněz z vyloupené banky.

Zdroj: Reuters

Tagy článku