Afghánský prezident vyhlásil příměří s Tálibánem

Afghánský prezident vyhlásil příměří s Tálibánem
20 / 08 / 2018, 08:00

Afghánský prezident Ašraf Ghaní včera ohlásil příměří s islámským radikálním hnutím Tálibán, a to v souvislosti se začínajícím muslimským svátkem oběti - íd al-adhá. Platit má od pondělí tři měsíce. Není ale jasné, zda extremisté klid zbraní budou dodržovat. Hnutí zatím pouze oznámilo, že propustí stovky zajatců. Zdůvodnilo to rovněž tím, že muslimové slaví. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo Ghaního iniciativu uvítal.

Podle agentury Reuters prezident svůj krok učinil navzdory útokům islamistů s mnoha oběťmi na životech, které v posledních dnech zasáhly oblast města Ghazní.

"Podmíněné příměří začne zítra (v pondělí) a bude pokračovat tak dlouho, dokud ho Tálibán bude udržovat a dodržovat," řekl dnes v Kábulu prezident Ghaní při příležitosti afghánského Dne nezávislosti. "Vyzýváme vedoucí představitele Tálibánu, aby projevili vstřícnost vůči touze Afghánců po dlouhodobém a skutečném míru," dodal.

Podle Reuters není jasné, zda Tálibán s Ghaního výzvou souhlasí. V sobotu prohlásil vůdce hnutí maulví Hajbatulláh Achúndzáda, že v Afghánistánu nebude mír, dokud v zemi budou "okupanti". Rovněž sdělil, že jeho hnutí zůstává věrné závazku dosáhnout "islámského cíle", tedy afghánské svébytnosti a ukončení války.

Ve svém prohlášení Achúndzáda také řekl, že válka může skončit jen přímým vyjednáváním se Spojenými státy. Washington ovšem upřednostňuje, aby se Tálibán dohodl s mezinárodně uznávanou vládou v Kábulu.

Pompeo dnes večer tuto linii opět potvrdil, když řekl, že USA jsou připraveny podpořit a vytvořit podmínky pro uspořádání mírových rozhovorů mezi oběma afghánskými stranami. Dodal, že Ghaního plán je "v jasném souladu s neutuchající touhou afghánského lidu po míru". "Rozhovorům nejsou kladeny žádné překážky. Je čas na mír," prohlásil šéf americké diplomacie.

Tálibán od počátku srpna zintenzívnil v Afghánistánu útoky na místní vládní ozbrojené složky i na zahraniční vojáky. Obětí a zraněných jsou stovky. Při sebevražedném atentátu 5. srpna poblíž základny Bagrám v afghánské provincii Parván přišli o život také tři čeští vojáci, kteří v oblasti působili v rámci mise NATO.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku