Afghánský Tálibán odmítl vládní návrh příměří a zajal 190 lidí

Afghánský Tálibán odmítl vládní návrh příměří a zajal 190 lidí
21 / 08 / 2018, 08:00

Afghánské islamistické hnutí Tálibán dnes odmítlo vládní nabídku na zahájení příměří a dalo důrazně najevo, že chce pokračovat v ozbrojeném boji. Že své odhodlání míní vážně, ukázalo v průběhu dne, když jeho bojovníci přepadli tři autobusy a zajali téměř 200 jejich cestujících.

Podle agentury Reuters dva tálibánští velitelé dnes upozornili, že jejich nejvyšší vůdce maulví Hajbatulláh Achúndzáda odmítl nedělní nabídku prezidenta Ašrafa Ghaního na tříměsíční příměří, které mělo začít dnes s muslimským svátkem oběti (íd al-adhá).

Přitom v červnu Tálibán udržoval třídenní příměří během muslimského svátku íd al-fitr, což vyvolalo v zemi naděje na zahájení mírových rozhovorů. Islamisté se rozhodli podobnou situaci již nezopakovat, protože by podle nich z toho těžili Američané, kteří jsou stále přítomní v Afghánistánu.

"Naše vedení má pocit, že (Američané) prodlouží svůj pobyt v Afghánistánu, pokud bychom nyní oznámili příměří," řekl podle Reuters jeden z velitelů Tálibánu, který nechtěl zveřejnit svou totožnost.

Podle posledních informací se ocitlo v rukou extremistů jako rukojmí nejméně 170 civilistů, včetně žen a dětí, a dvě desítky příslušníků bezpečnostních složek. Ozbrojenci z hnutí Tálibán je zajali při útoku v severoafghánské provincii Kunduz.

Tálibán únos potvrdil. Podle prohlášení mluvčího Zabiulláha Mudžáhida byli terčem příslušníci bezpečnostních sil, které si Tálibán ponechá v zajetí, ovšem civilisty propustí.

Hnutí Tálibán se dnes chystalo propustit nejméně 500 svých zajatců, aby mohli strávit s rodinami a přáteli svátek íd al-adhá, který patří mezi nejvýznamnější svátky islámu.

Dnešní prohlášení vůdce Tálibánu vneslo světlo do nejasností kolem možného příměří. Zdroje Tálibánu dříve oznámily, že se vůdci hnutí předběžně dohodli na čtyřdenním příměří po dobu svátku íd al-adhá, ale že ho ještě neschválil nejvyšší vůdce hnutí maulví Hajbatulláh Achúndzáda.

Achúndzáda už v sobotu prohlásil, že v Afghánistánu nebude mír, dokud v zemi budou "okupanti". Rovněž sdělil, že jeho hnutí zůstává věrné závazku dosáhnout "islámského cíle", tedy afghánské svébytnosti a ukončení války.

Povstalci zastavili tři autobusy na silnici nedaleko města Chánabád a unesli cestující. Ozbrojenci patrně hledali vládní zaměstnance nebo členy bezpečnostních sil, uvedl šéf provinční rady Muhammad Júsuf Ajúbí.

"Rozhodli jsme se zajmout tyto autobusy, protože naše špionáž zjistila, že v nich pojede do Kábulu mnoho mužů pracujících pro bezpečnostní síly," uvedl Mudžáhid. "Odvezli jsme ty autobusy na bezpečné místo, abychom zabránili střetům, a nyní zjišťujeme, kdo je členem bezpečnostních sil," dodal s tím, že civilisté budou vbrzku propuštěni.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku