Afghánský uprchlík znásilnil a zavraždil dceru vysokého unijního úředníka. Němečtí politici vyzývají veřejnost ke klidu

Afghánský uprchlík znásilnil a zavraždil dceru vysokého unijního úředníka. Němečtí politici vyzývají veřejnost ke klidu
05 / 12 / 2016, 13:00

AKTUALIZOVÁNO

6.12./  Německá kancléřka Merkelová se k jednotlivým případům trestné činnosti uprchlíků zásadně nevyjadřuje. Příliš empatie nebyla schopna ve svém ojedinělém vystoupení vyjádřit ani obětem po sérii teroristických útoků letos v létě. „Tato vražda je děsivá a mé myšlenky jsou s rodiči dívky,“ uvedla Merkelová ve včerejším pořadu ARD Tagesschau. Zle jazyky hovoří o tom, že k vraždě studentky Marie Ladenburgerové se vyjádřila jen proto, že dívka pomáhala uprchlíkům a byla dcerou úředníka EU.

Merkelová nicméně opět nezapomněla varovat před odsouzením všech migrantů, kteří přicházejí nejenom do Německa, ale celé Evropy. „Pokud se ukáže, že za znásilnění a vraždu nese odpovědnost afghánský uprchlík, je samozřejmě třeba tento čin odsoudit stejně jako každou jinou vraždu a velmi jasně vše pojmenovat. Nicméně nelze z této vraždy plošně obviňovat všechny uprchlíky,“ uvedla Merkelová pro ARD. Zdroj: parlamentnilisty.czwelt.de


 

5.12./ Devatenáctiletou studentku, která údajně pracovala v uprchlickém táboře v německém Freibergu zavraždil už 16. října sedmnáctiletý Afghánec. Tělo znásilněné studentky bylo nalezeno 16. října na břehu řeky Dreisam. Od té doby bylo vyslechnuto na 1400 svědků a obyvatelé kdysi poklidného Freiburgu žili v obavách a nejistotě. K obdobnému trestnému činu navíc došlo i v blízké obci Endingen, kde byla znásilněna a zavražděna sedmadvacetiletá žena. Vyšetřovatelé nicméně na sobotní tiskové konferenci uvedli, že nemají k dispozici žádný důkaz, že by byl sedmnáctiletý Afghánec i jejím vrahem. Zdroj: welt.dedailymail.co.uk

Nicméně v případě devatenáctileté studentky vyšetřovatelé nemají žádné pochybnosti. Dívka do Freiburgu přišla z obce Enzkresi ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko, aby zde studovala medicínu. Když se vracela v noci 16. října na kole domů, přepadl ji zmiňovaný afghánský uprchlík a poté ji pohodil do řeky. Jako příčinu úmrtí stanovili experti utonutí. Zatčení pachatele vraždy a znásilnění předcházelo několikatýdenní hledání důkazů, na kterém se podílelo hned 68 vyšetřovatelů.

Vraha prozradil jeho nápadný účes, včetně dlouhých vlasů, a k identifikaci napomohl také šátek, který se našel v řečišti. „Zcela namočený šátek byl vysušen a podroben zkoumání pomocí metod DNA,“ uvedli vyšetřovatelé. Bezpečnostní kamery navíc v inkriminovanou dobu zachytily muže, jehož účes přibližně odpovídal délce nalezených vlasů na místě činu.

Afghánec se pod tíhou důkazů ke znásilnění a zavraždění dívky doznal a v průběhu včerejšího i dnešního dne se veřejnost postupně dozvídá další závažné okolnosti případu. V prvé řadě už se ví, že se dívka jmenovala Maria Ladenburgerová a její otec Dr. Clemens Ladenburger je vysokým úředníkem v Evropské unii. Mimo jiné je nejbližším spolupracovníkem šéfa právního oddělení Evropské komise. Zdroj: parlamentnilisty.cz 

 Britský deník The Express dále píše, že dívka údajně ve svém volném čase pracovala jako dobrovolnice v uprchlickém táboře ve Freiburgu. Starosta německého města Dieter Salomon údajně varoval místní obyvatele, aby tento kriminální čin považovali za "izolovaný incident".

 

 

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel vyzval veřejnost ke klidu a uvedl "Tyto ohavné vraždy byly páchány ještě před tím, než k nám dorazili první uprchlíci z Afghánistánu nebo Sýrie. Nedopustíme rozdmýchávání etnických vášní v důsledku takových násilných činů bez ohledu na to, kdo je spáchal."

 

 

Osud dívky tak připomíná nešťastnou událost ze Švédska zkraje letošního roku. Dvaadvacetiletá Švédka Alexandra Mezherová tehdy byla zavražděna mladým uprchlíkem přímo v azylovém centru pro mladistvé, kde stejně jako Ladenburgerová pracovala jako dobrovolnice. V srpnu však rozhodl švédský soud, že patnáctiletý Somálec sice měl úmysl Alexandře ublížit, ale nebylo jeho úmyslem ji zabít. Vrah tedy unikne vězení.

 

 

 

Tagy článku