Agent ochranky amerického prezidenta surově napadl novináře

Agent ochranky amerického prezidenta surově napadl novináře
02 / 03 / 2016, 08:15

Agent tajné služby zakročil proti novináři na mítinku kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Washington 1. března (ČTK) - Tajná služba Spojených států (USSS), jejímž úkolem je ochrana amerického prezidenta a vysokých vládních činitelů včetně prezidentských kandidátů, čelí novému skandálu. Její agent během pondělního mítinku republikánského favorita Donalda Trumpa ve státě Virginie srazil k zemi novináře, se kterým se dostal do sporu kvůli místu pro vyfocení demonstrantů protestujících proti Trumpovi. Bílý dům dnes podle agentury Reuters oznámil, že USSS případ vyšetřuje.

Celý incident zaznamenalo několik novinářů. Na snímcích je vidět, jak se fotograf Chris Morris, pracující pro magazín TIME, pokouší získat co nejlepší místo, aby zdokumentoval protest Trumpových odpůrců. Poté, co mu v tom jeden z agentů USSS zabrání, mu Morris adresuje nadávku. Agent ho bezprostředně poté chytl pod krkem a srazil k zemi.

Rozzlobený Morris se následně pokusí ostatním ukázat, co se mu stalo. Během toho agenta stejným způsobem uchopí pod krkem. Následně ochranka novináře vyvedla.

Morris v prohlášení uvedl, že události z Bílého domu pokrývá devět let a že během té doby se nedostal s prezidentskou ochrankou do žádného sporu. "Pravidla na Trumpových akcích jsou přísnější než na jiných, což práci fotografů komplikuje, mnozí přede mnou na to poukázali," uvedl Morris. "Lituji své role ve zmíněném sporu, ale reakce agenta byla nepřiměřená a zbytečně násilná," dodal.

"Tajná služba spolupracuje s místními úřady, aby zjistila, co přesně se stalo," uvedl dnes mluvčí Bílého domu Josh Earnest. "Vedení tajné služby dalo na vědomí, že podnikne příslušné kroky podle závěru tohoto vyšetřování," dodal.

Zda Trump spor vůbec viděl, není jasné, uvedla stanice Fox News. Jisté nicméně je, že během svého projevu několikrát protest svých kritiků komentoval.

Tajná služba se v uplynulých letech potýkala s řadou selhání a skandálů, za což čelila tvrdé kritice. V reakci na tato selhání předloni rezignovala tehdejší šéfka této federální agentury Julia Piersonová.

Neschopnost agentů tajné služby USA. Oprava alarmu jim trvala rok

Nejzávažnější bezpečnostní skandál se stal předloni v září, kdy bývalý americký voják Omar Gonzales přelezl plot u Bílého domu a pronikl několik desítek metrů do interiéru sídla amerického prezidenta, než jej zadrželi příslušníci ochranky. Tajná služba se dostala do řečí už v roce 2012, kdy před návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy v Kolumbii trávila zhruba desítka jejích mužských členů večer s prostitutkami.

USSS spadá pod ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Služba byla založena v roce 1865 a má za úkol ochraňovat prezidenta a členy jeho rodiny, viceprezidenta s rodinou, kandidáty na prezidenta a další vysoké vládní činitele s jejich rodinami.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace