Agenti ÚZSI zřejmě sledovali na Chovancovo přání Babiše s rodinou ve Francii

Agenti ÚZSI zřejmě sledovali na Chovancovo přání Babiše s rodinou ve Francii
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Andrej Babiš
04 / 04 / 2018, 11:30

Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy zahraniční rozvědka, mohla zřejmě na pokyn dnes již exministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) sledovat někdejšího vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. A to nejenom v Čechách, ale zejména při Babišových cestách do Francie, kde má současný premiér v demisi zázemí. Securitymagazinu.cz informace potvrdil vedoucí pracovník ÚZSI.

Andrej Babiš často a rád navštěvuje Francii, kde žil v dětství se svými rodiči. A to i se svojí rodinou. Téměř nikdo ho na Azurovém pobřeží nezná, a tak si může dovolit to, co v Česku nepřipadá v úvahu. Třeba si dopoledne jen tak v šortkách a košili vyrazit do obchodu.

ČSSD, potažmo Milana Chovance coby ministra vnitra, s velkou pravděpodobností zajímalo, s kým se ve Francii Babiš schází, a tak dle všeho pověřil svého blízkého spolupracovníka původem z Plzně a šéfa vnitřní kontroly zahraniční rozvědky ÚZSI Karla Urbana „operací”, kdy Urban koordinoval tým, který Babiše ve Francii dlouhodobě sledoval a monitoroval.

„Babiše Urbanovi lidi hlídali“

Vedoucí pracovník ÚZSI popisuje: „Urban sledoval Babiše a jeho rodinu ve Francii. Měl na starosti řízení operací, jeho lidi Babiše hlídali, aby věděli, s kým se potká.”

psali jsme: Exkluzivně: Rozkrytí kauzy Šuman. Odposlechy jsou důsledkem aféry Čapí hnízdo, tvrdí autor analýzy

Podle zdroje securitymagazinu.cz probíhá nyní v ÚZSI citlivá a utajená vnitřní kontrola, aby tyto nestandardní operace buď vyloučila, anebo potvrdila. Ty mohl zřejmě krýt i náměstek Zdeněk Blahut, který k 15. lednu skončil a kterého hnutí ANO podezřívá, že měl blízko k twitterovému účtu Šuman.

Jak jsme již informovali, ve zpravodajském a policejním prostředí se také nese už asi dva měsíce informace, že celou akci Šuman řídil právě šéf vnitřní kontroly ÚZSI Urban, který dostal navzdory tomu, že nemá diplomatické zkušenosti, za odměnu post velvyslance v Černé Hoře přesně v době loňských podzimních parlamentních voleb.

Sám Babiš přitom v minulosti několikrát vyjádřil podezření, že ho ÚZSI sleduje. „Ta odměna pro Urbana je velice prestižní a má hodnotu několika miliónů: vezměte si jenom tu společenskou prestiž, kterou tím získal,“ doplňuje zdroj z ÚZSI. „Ale jenom pitomec si mohl myslet, že to nevzbudí pozornost.“

Stranou pozornosti

Faktem je, že Babišovy nemovitosti na jihu Francie – snad jen s výjimkou luxusní restaurace Paloma ve vesnici Mougins – zůstávají opravdu stranou pozornosti. Stejně jako fakt, že Babiš před lety nenápadně prozradil, že na francouzské Riviéře skupuje domy, které pak opravuje a prodává. Některé si však podle informací ponechal. Časopis Ekonom například informoval, že to platí o realitách v Maugins.

Právě přes investování do realit na Azurovém pobřeží se Babiš dostal k největší chloubě v dalším sektoru svého podnikání, gastronomii. „Paloma byla na bydlení až příliš u silnice, ale je z ní vidět na moře, tak jsme si řekli, že z ní zkusíme udělat restauraci,” popisoval při otevření restaurace v Mougins v létě 2013.

psali jsme: Spurný chystá odkrýt zákulisí účtu Šuman. MF DNES či LN údajně chystají „bomby“ z Langerova deníčku

Byla to tehdy velkolepá slavnost. Přijelo několik českých miliardářů jako Radovan Vítek nebo Jiří Šimáně, záštitu nad akcí převzal šéfkuchař Cyril Lignac, autor asi nejsledovanějšího pořadu o vaření ve Francii. A právě podobné akce mohly Chovance a ÚZSI nejvíce zajímat.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku