Agentura Frontex: Tisíce syrských a iráckých pasů je falešných

Agentura Frontex: Tisíce syrských a iráckých pasů je falešných
Autor: Siamand/ Wikimedia pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0|Popisek: iraqi Passport in English Kurdish and Arabic
20 / 12 / 2015, 11:45

Islámisté se mohou nepozorovaně dostávat do Evropy spolu s uprchlíky. Není možné prověřit, zda se jedná o zfalšované pasy.

"Originální pasy používány "nesprávnými lidmi" by mohly být bezpečnostní problém", tvrdí agentura Frontex, která je odpovědná za sledování ilegálního přistěhovalectví do EU a ochranu vnějších hranic Schengenu. Nyní její šéf Fabrice Leggeri varuje před rostoucím rizikem zneužití odcizených syrských pasů. Informaci zveřejnil německý deník "Welt am Sonntag".

Islámský stát je údajně již delší dobu schopen vystavovat padělané syrské pasy s využitím originálních formulářů. S odvoláním na tajné služby o tom informovala stanice CNN. 

Bezpečnostní experti opakovaně varovali, že se příslušníci teroristických milicí IS dostali k desítkům tisíc cestovních dokladů uložených na vládních úřadech po celé Sýrii, Iráku i Libyi a mohli by je použít při své infiltraci mezi uprchlíky. Leggeri sice tvrdí, že Frontex je schopen odhalit falešné pasy, ale v tomto případě se jedná o pravé cestovní doklady, u nichž nikdo není schopen zaručit, že nejsou pozměněné a že ten kdo je předkládá, je skutečně jejich právoplatným majitelem.

Data německých imigračních úředníků přitom ukazují, že se s falešným pasem pokouší vstoupit do země jen osm procent uprchlíků a ne třicet, jak tvrdil před časem ministr vnitra Thomas de Maiziere. Zdroj: theguardian.com

Sedm procent žadatelů o azyl ve Švédsku má vazby na IS a jsou "vážnou bezpečnostní hrozbou"

Tento měsíc bylo oznámeno, že orgány evropských zemí obdržely seznamy pořadových čísel ztracených pasů ze Sýrie a Iráku. Podle diplomatů se jedná asi o 5000 pasů ze syrské provincie Rakka a Deir al-Zor a asi 10.000 pasů z iráckých oblastí Anbar, Ninive a Tikrítu. Už v březnu bylo oznámeno, že do rukou IS padlo asi 3800 syrských pasů ve východní Sýrii.  

Turecká policie zadržela v polovině prosince dvě osoby, podezřelé z příslušnosti k IS, u nichž našla na 150 falešných pasů, většinou evropských. Dva muži, z nichž jeden byl Syřan, byli zatčeni na Atatürkově letišti v Istanbulu při příletu z nespecifikované evropské země. Falešné pasy měli schované v pěti minitroubách na pizzu. Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace