Airbus chce vyzkoušet svá elektrická ,,létající auta" už ke konci roku

Airbus chce vyzkoušet svá elektrická ,,létající auta&quote; už ke konci roku
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: létající vůz
28 / 11 / 2017, 12:00

Společnost Airbus udělalo s projektem svých elektrických ,,létajících aut" značný pokrok a stroje chce vyzkoušet již ke konci tohoto roku.

Projekt nazvaný Vahana, který začal v roce 2016, se podle představitelů Airbusu posunul vpřed, proto je možné již přistoupit k testu elektrického ,,létajícího auta" se schopností VTOL. Prototyp byl k tomuto účelu přesunut z Kalifornie do leteckého zkušebního centra v oregonském Pendletonu, kde poprvé vzlétne.

psali jsme: VIDEO: Koncern Kalašnikov pracuje i na ,,létajícím autu"

Pokud vše půjde podle stanoveného plánu, chce mít Airbus do roku 2020 připravenou plně funkční verzi, aby se mohlo začít s výrobou. Airbus se nechal slyšet, že jeho cílem je postavit řadu elektrických autonomních strojů, které by měly schopnost VTOL, to znamená aby uměly startovat a přistávat vertikálně. Airbus uvedl, že urazí na jedno nabití až 100 kilometrů. Aby se stroje udržely ve vzduchu déle, budou vybaveny náhradními bateriemi. 

psali jsme: Je to létající auto, dron či kvadrokoptéra? Neva Aerospace představila karbonové vozidlo budoucnosti

Podle plánu by měly tyto stroje létat jako vzdušné taxi ,,od střechy ke střeše" zvlášťě v městech s hustou či problematickou dopravou. Do stroje prototypu se zatím vejde pouze jeden člověk. Projektový manažer Airbusu Zach Lovering pro server Business Insider prohlásil, že zákazník by mohl za jednu míli cesty vzdušným taxi zaplatit mezi 1,5 a 2,5 dolary. Zákazník k přivolání vzdušného taxi bude moci použít jednoduchou aplikaci.

Podle Airbusu je  nezanedbatelnou výhodou to, že na stroj jsou vynaloženy nižší náklady, proto nevyžaduje stejnou údržbu jako klasické ,,pozemní" taxi. 

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - Jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace