Aktivní armádní zálohy nacvičovaly ochranu před teroristickým útokem na sklady pohonných hmot

Aktivní armádní zálohy nacvičovaly ochranu před teroristickým útokem na sklady pohonných hmot
Autor fotografie: Michal Voska,©Ministerstvo obrany|Popisek: Zadržení teroristů
25 / 09 / 2015, 18:15

Společné taktické cvičení AZ Krajského vojenského velitelství Ústí nad Labem se složkami Integrovaného záchranného systému.

Server Armády ČR dnes zveřejnil informaci o společném cvičení pěší roty Aktivních záloh české armády se složkami IZS v Hněvicích. Cílem simulovaného teroristického útoku byl sklad pohonných hmot Správy státních hmotných rezerv a společnosti ČEPRO. 

Stavíme novou armádu, bude mít 5000 vojáků – aktivních záložáků

Cvičení mělo daný scénář, při kterém byla nejprve předvedena kontrola přijíždějících vozidel i za pomoci psovoda, až po odvrácení teroristického útoku. Ten spočíval v násilném překonání kontrolního stanoviště a likvidaci ostrahy. Pokus o překonání dobře vycvičených záložáků nicméně selhal a část teroristů byla eliminována. Zbývající skupina se po marném, vyčerpávajícím boji, vzdala.

„Byl jsem přítomen nácviku krizových situací, včetně zajištění nebezpečných osob. Chtěl bych zdůraznit, že považuji spolupráci s IZS a armádou za stěžejní a velice si jí vážím. Díky jejich profesionalitě lze ochránit významné sklady pohonných hmot proti případnému vnějšímu nebezpečí," uvedl Jan Duspěva, ředitel ČEPRO.

Speciální pořádková jednotka Policie ČR se dostavila na místo bezprostředně po útoku. Převzetí a zajištění teroristů proběhlo rychle a samozřejmě s maximální obezřetností vzhledem k povaze jejich činu. Útočníci zabili několik vojáků a část areálu podpálili nástřelem z RPG a soustředěnou palbou ze samopalů. V tento okamžik vstoupila do akce požární jednotka, která fiktivní požár (simulován dýmovnicí) uhasila, objekty zkontrolovala a vyvedla přiotrávené zaměstnance z kanceláří.

Armádu na ochranu státních hranic poslat můžeme, ale...

Celkové pojetí cvičení bylo velice realistické a prokázalo skvělou součinnost IZS i AČR. Plukovník Rostislav Domorák, ředitel KVV Ústí nad Labem, nešetřil chválou a byl na své záložáky po zásluze pyšný.  Ve zbývajícím čase bylo možné shlédnout statické ukázky techniky, ale i zbraňových systémů, zahrnující i známý Taser, jímž speciální pořádkové jednotky disponují.

Český prezident podporuje posílení aktivních záloh

Další fotografie na webu acr.army.cz

Zdroj, autor: Michal Voska, Armáda ČR

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace