Aktivní zálohy nasadily při cvičení Hradba 2016 i vzdušnou podporu

Aktivní zálohy nasadily při cvičení Hradba 2016 i vzdušnou podporu
Autor: Martin Ogořalek, Ministerstvo obrany|Popisek: Vzdušná podpora
10 / 04 / 2016, 10:45

Záložníci mají za sebou více jak polovinu největšího cvičení v historii české armády.

Cvičení Hradba 2016 již absolvovalo 9 rot aktivní zálohy krajských vojenských velitelství a vojenské policie. Během cvičení, které probíhá již od 3. března 2016 se vojáci postupně připravují na střežení a obranu důležitých objektů kritické infrastruktury a ochranu státních hranic. Zdroj: acr.army.cz

Hradba 2016 - největší cvičení Aktivních záloh. Mezi scénáře patřil i teroristický útok nebo migrační krize a ochrana prvků kritické infrastruktury.

Cvičení vychází z námětu, kdy z důvodu zhoršující se bezpečnostní situace v Evropě povolala vláda aktivní zálohu k převzetí a střežení objektů (vodní nádrže, spojovací uzly). Mají čelit hrozbám teroristů, jejichž hlavním cílem je poškodit hráz s pitnou vodou a přerušit veškeré spojení. Během devítidenních bloků cvičení provádějí jednotky aktivní zálohy také komplexní kontroly na hranicích, aby zabránily nelegální těžbě dřeva a obchodu se zbraněmi.

Vrtulníky pro transport raněných i pro posily

Vyžádání vzdušné podpory pro transport zraněného (MEDEVAC) nebo přivolání hotovostní jednotky prostřednictvím vzdušné podpory si tento týden měli možnost vyzkoušet jednotky aktivní zálohy z Olomouce a Hradce Králové v rámci ochrany a obrany objektů kritické infrastruktury.

„Časté útoky aktivistů a sympatizantů teroristických skupin přinutili velitelé rot vyžádat si posily pro střežené objekty. Nejrychlejší volba je vrtulníkem. Některá zranění záložníků, kdy byl nutný rychlý transport raněného, si vyžádala rovněž přivolání vzdušné podpory,“  popisuje svobodnice Markéta Kořínková z Krajského vojenského velitelství Olomouc, která pracuje u jízdní policie v Praze a u aktivní zálohy slouží více jak dva roky. Proto ji povolání na cvičení nedělalo žádný problém: ,,Na devítidenní dril bylo potřeba se důkladně sbalit a na stejnokroj jsem zvyklá.“

,,Cílem cvičení není vojáky jen prověřit, ale také připravit a sladit. Všechny jednotky prochází vojskovým výcvikem a plnění taktických úkolů v reálných prostorech. Hlavním úkolem je prověřit vojáky k operačnímu nasazení na území České republiky, tedy k plnění jejich hlavních úkolů, tedy střežení objektů a ochrana teritoria,“ uvedl řídící cvičení plukovník Jaroslav Hrabec.

Ve čtvrtek 31. března nastoupili na cvičení jednotky aktivní zálohy z Českých Budějovic a Zlína. Cvičení pokračuje až do 22. dubna 2016.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace