Aktivní zálohy s policisty dokážou ochránit jadernou elektrárnu před teroristickým útokem

Aktivní zálohy s policisty dokážou ochránit jadernou elektrárnu před teroristickým útokem
Autor fotografie: Michal Voska |Popisek: Nepřítel byl eliminován, střežený perimetr uchráněn
27 / 09 / 2016, 13:00

Aktivní zálohy s policisty úspěšně zakončili výcvik ochrany jaderné elektrárny Dukovany před případnými teroristy.

Libuše Pavlíčková, Krajské vojenské velitelství Jihlava

Prověření připravenosti k ochraně perimetru Jaderné elektrárny Dukovany, ale také ukázka součinnosti a skvělého výcviku. Tak vypadalo cvičení Safeguard, které ve čtvrtek 22. září vyvrcholilo závěrečnou prověrkou vojáků 191. pěší roty aktivní zálohy a Krajského vojenského velitelství Jihlava a vojáků 44. lehkého motorizovaného praporu Jindřichův Hradec, příslušníků Policie ČR a pracovníků společnosti ČEZ.

Kritickou infrastrukturu představují výrobní a nevýrobní systémy a služby, jejichž nefunkčnost by měla závažný dopad na bezpečnost státu, ekonomiku, veřejnou správu a zabezpečení základních životních potřeb obyvatelstva. Pokud se kritická infrastruktura nachází v členských státech Evropské unie, její narušení nebo zničení by mělo závažný dopad pro nejméně dva členské státy. Zdroj: cicar.cz

Tento týden nastoupili příslušníci 191. pěší roty aktivních záloh Jana Kubiše při Krajském vojenském velitelství Jihlava na cvičení SAFEGUARD Dukovany 2016. Při nástupu byli podle služebního zařazení někteří záložníci jmenováni do vojenských hodností podle zákona o službě vojáků v záloze platného od 1. července 2016. Ihned poté se s vojáky KVV přesunuli do prostoru Jaderné elektrárny Dukovany, kde cvičili týden zajištění vnější ochrany tohoto objektu společně s příslušníky 44. lehkého motorizovaného praporu Jindřichův Hradec, 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec-Vícenice, policisty Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina a pracovníky jaderné elektrárny.  Za Armádu ČR se cvičení zúčastnilo celkem 140 osob, policistů bylo 25 a pracovníků jaderné elektrárny 50.

Libuše Pavlíčková, Krajské vojenské velitelství Jihlava

Při ukázkách svých dovedností při ochraně elektrárny vojáci zneškodnili skupinu ozbrojených mužů, kteří se chtěli dostat do elektrárny bočním vchodem. Na pomoc jim přiletěl i armádní vrtulník z Náměště nad Oslavou. Druhý zásah se odehrával v režii speciální policejní jednotky působící při elektrárně. Do střeženého areálu se v tomto případě pokoušeli proniknout agresoři, kteří přijeli autobusem a měli rukojmí. Po zneškodnění pachatelů se ukázalo, že v autobuse je výbušnina umístěná v tlakovém hrnci u baterie vozidla. Výbušninu odstranili pyrotechnici pomocí robota.

„Mohu konstatovat, že cíle cvičení byly naplněny, ověřili jsme funkčnost spolupráce a koordinace se všemi zapojenými složkami. Tímto všem děkuji za aktivní přístup k průběhu celého cvičení,“ řekl po jeho ukončení plukovník Jan Ňachaj,“ ředitel Krajského vojenského velitelství Jihlava.

Zdroj, autor, foto (Libuše Pavlíčková, Krajské vojenské velitelství Jihlava, Michal Voska): Ministerstvo obrany ČR

 

Tagy článku