Akvizice Vista Outdoor Inc. do rukou CSG se komplikuje. Kvůli konkurenční nabídce Američané odložili schůzi akcionářů

Akvizice Vista Outdoor Inc. do rukou CSG se komplikuje. Kvůli konkurenční nabídce Američané odložili schůzi akcionářů
Autor fotografie: Pixabay, Public domain
28 / 04 / 2024, 16:00

Vista Outdoor, jejíž možný prodej do rukou české zbrojovky Czechoslovak Group se v posledních měsících dostává do centra pozornosti, přerušila mimořádnou schůzi akcionářů až do 14. června 2024.

Vista Outdoor Inc. chce posoudit nevyžádanou konkurenční nabídku MNC Capital. Po sérii kritiky prodeje významného amerického výrobce střeliva zahraničnímu zájemci ze strany řady amerických politiků jde z hlediska CSG o další komplikaci celého akvizičního procesu.

Vista Outdoor Inc. potvrdila ve své tiskové zprávě z 22. dubna, že zahájila diskuse s MNC Capital ve vazbě na nevyžádanou nabídku z 25. března 2024, kterou MNC projevila zájem o akvizici Vista Outdoor s cenou 37,50 USD za akcii. Vista současně „oznámila MNC, že očekává, že MNC předloží vylepšený ekonomický návrh poté, co Společnost (Vista) poskytne MNC přístup k určitým výkonnostním informacím, jak je povoleno v souladu s podmínkami stávající smlouvy o fúzi se společností Czechoslovak Group.“

Vista Outdoor je největším dodavatelem střeliva v USA

Zájem o akvizici Vista Outdoor Inc., která patří mezi největší výrobce malorážové munice na světě a je největším dodavatelem střeliva jak pro civilní trh v USA, tak pro americké policejní a bezpečnostní složky, oznámila Czechoslovak Group v říjnu loňského roku, kdy CSG podepsala s Vista Outdoor Inc. smlouvu ohledně koupě její muniční divize Sporting Products. Hodnota transakce činí 1.91 miliardy amerických dolarů (přibližně 45 miliard korun). Podmínkou dokončení akvizice je jednak získání souhlasu akcionářů společnosti Vista Outdoor Inc., jednak souhlas regulátorů v USA, resp. národních regulátorů v některých ze zemí, kde Vista Outdoor Inc. a CSG působí.

Kromě výhrad, které od začátku postupně formulovali někteří američtí republikánští senátoři a poslanci, jimiž se vymezovali zejména vůči akvizici zejména z národně bezpečnostních důvodů prodeje významného výrobce střeliva do rukou zahraničního subjektu, který viní z vazeb na Rusko a Čínu, je odklad schůze akcionářů v důsledku konkurenční nabídky MNC Capital pro českého zájemce další významnou komplikací. A to přesto, že předseda představenstva společnosti Vista Outdoor Inc. uvedl, že „představenstvo společnosti Vista Outdoor nepovažuje revidovaný návrh MNC za lepší než transakci s CSG a nadále se domnívá, že navrhovaná nabídková cena MNC podhodnocuje podnikání společnosti Revelyst.“

Představenstvo Vista Outdoor odhodláno jednat v zájmu společnosti a akcionářů

„Představenstvo však rozhodlo, že revidovaný návrh MNC splňuje standardy podle dohody o fúzi s CSG, která umožňuje spolupráci s MNC. V souladu s tím správní rada pověřila management Vista k poskytování neveřejných informací MNC, aby MNC mohla zvýšit svou nabídkovou cenu. Představenstvo je i nadále odhodláno jednat v nejlepším zájmu společnosti Vista Outdoor a jejích akcionářů.“ S ohledem na to byla přerušena mimořádná schůze akcionářů, která bude pokračovat 14. června 2024, čímž získá MNC prostor pro upřesnění své nabídky. Představenstvo současně i nadále doporučuje akcionářům hlasovat pro návrh na přijetí stávající smlouvy o fůzi s Czechoslovak Group. Zároveň je společnost Vista Outdoor podle tiskové zprávy nadále přesvědčena, že obdrží ve věci navrhované transakce s CSG povolení od Výboru pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS) i že budou splněny všechny další podmínky smlouvy.

Výhrady vůči akvizici společnosti Vista Outdoor skupinou Czechoslovak Group formuloval v lednu senátor J.D. Vance v dopise adresovaném ministryni financí Janet Yellenové, předsedkyni CFIUS: „Nebezpečí, které prodej představuje, není způsobeno velikostí transakce nebo konsolidací trhu. CSG má za sebou dlouhou a znepokojivou historii, která by měla vyvolat obavy o národní bezpečnost, a to zejména kvůli údajným vazbám na nejbližší okolí ruského prezidenta Vladimira Putina,“ napsal Vance mj. Vůči informacím obsaženým v dopise senátora Vance se CSG 16. dubna ohradila otevřeným dopisem, v němž na jeho obavy reaguje a jakékoli vazby na Rusko popírá.

Czechoslovak Group: CSG nikdy neměla vazby na Rusko

„Výslovně však uvádíme, že CSG nikdy neměla žádné vazby na Putinův režim a není důvod, proč bychom takové vazby měli mít, vzhledem k tomu, že jsme do Ruska nikdy žádné obranné produkty nedodávali. Dřívější vývoz našich civilních výrobků – zejména nákladních automobilů pro těžební průmysl – byl zanedbatelný a po vypuknutí ruské agrese proti Ukrajině jsme jej jednostranně ukončili,“ píše CSG ve svém otevřeném dopise. Jakékoli spekulace o napojení na Putinův režim označuje za nesmyslné a argumentuje dodávkami pro státy NATO, americkou armádu a spoluprací s americkými společnosti obranného průmyslu.

V březnu se pak na ministryni obrátil podobným dopisem poslanec a člen výboru pro vnitřní bezpečnost Sněmovny reprezentantů Clay Higgins se žádostí, aby „důkladně přezkoumala obavy o národní bezpečnost“ a uvedl, že CSG „má vazby na Rusko a Čínu.“ To obratem mluvčí skupiny Andrej Čírtek označil za spekulace a nesmysl. V dubnu pak senátor za stát Louisiana John Kennedy napsal ministryni dopis, v němž shrnul podobné obavy a uvedl, že transakce by vedla k bezprecedentní konsolidaci na světovém trhu s municí: „Píši Vám, abych Vás upozornil na potenciální obavy o národní bezpečnost vyplývající z navrhované akvizice podniku Vista Outdoor Sporting Products společností Czechoslovak Group, zahraničním obchodníkem se zbraněmi s vazbami na Čínu, který v poslední době získává klíčové dodavatele střeliva a zápalek používaných americkou armádou a orgány činnými v trestním řízení.“

Senátor Kennedy v dopise zdůraznil tři hlavní obavy týkající se akvizice Vista Sporting Products do rukou CSG. CSG by díky tomu podle senátor okamžitě získala kontrolu nad téměř 70 % západní výrobní kapacity zápalek určených pro malorážové střelivo. V důsledku toho by se i americké ozbrojené síly mohly stát závislými na jediném zbývajícím americkém dodavateli střeliva a americké bezpečnostní složky by se staly závislejšími na zahraničních dodavatelích. „Celou záležitost dále komplikují otázky, které se v posledních týdnech objevily v souvislosti se vztahy společnosti CSG s Čínou. Zdá se, že společnost podnikla kroky, aby zastřela své minulé vztahy s Čínou a trvala na tom, že v současnosti nemá žádné vztahy s našimi protivníky,“ pokračuje senátor ve svém dopise.

Vztahy CSG s Čínou?

„Z těchto důvodů žádám CFIUS, aby pečlivě prověřil obavy navrhované akvizice týkající se národní bezpečnosti, zejména pokud jde o potenciální dopad transakce na spolehlivý přístup americké armády a orgánů činných v trestním řízení k cenově dostupným dodávkám zápalných vložek a střeliva, a o snahu společnosti zamlžit své vztahy s Čínou,“ uzavírá Kennedy svůj dopis. Stejné výhrady a žádost vzneslo nedávno také 3000 amerických šerifů. Čínskou stopou má být, že jedna z dceřiných společností CSG, Dako-CZ, pracovala na projektu s čínským telekomunikačním gigantem Huawei.

Mluvčí CSG Andrej Čírtek pro Daily Mail vysvětlil, že Dako-CZ spolupracuje se švýcarskou společností Stadler, která realizuje jeden projekt pro Huawei. Kromě toho se společnost z divize CSG Aerospace, Eldis Pardubice, podílela na výstavbě čínského letiště Chengdu Tianfu International Airport, a to dodávkou a montáží přehledových radarů, i následného on-line školení jejich obsluhy v době pandemie covid-19. Společnost Eldis na letiště dodala sekundární přehledový radar a kombinovaný primární a sekundární radar pro řízení letového provozu.

Zdroj: Reuters

Tagy článku

-->