Albrightová se snaží nepanikařit. Bývalá ministryně zahraničí nechápe, jak mohl zvítězit zrovna Trump

Albrightová se snaží nepanikařit. Bývalá ministryně zahraničí nechápe, jak mohl zvítězit zrovna Trump
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Foreign and Commonwealth Office|Popisek: Former US Secretary of State and US Ambassador to the United Nations Madeleine Albright speaking in London, 17 February 2015.
11 / 11 / 2016, 16:30

"Nepředvídali jsme to, dívali jsme se na brexit v Evropě a říkali, že se to u nás nemůže stát," řekla. Nikdo podle ní není víc připraven na prezidentský úřad než Clintonová.

Praha ČTK- Svět volbou Donalda Trumpa americkým prezidentem neskončil, ale bude se vyvíjet trochu jinak, řekla dnes v Praze bývalá ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightová. "Nepředvídali jsme to, musíme si zvyknout," uvedla během svého vystoupení na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy Albrightová, která podporovala Trumpovu konkurentku Hillary Clintonovou.

Pražská rodačka Albrightová řekla, že se snaží nepanikařit. "Uvidíme, zda se jedná o nějaké nové paradigma, větší změnu. Ještě nemám odpověď na otázku, co se stalo a proč," uvedla Albrightová, která během diskuse se studenty hovořila česky. 

Madeleine Albrightová, rozená Marie Jana Körbelová (po roce 1945 Korbelová) (* 15. května 1937 Praha, Československo) je bývalá ministryně zahraničních věcí USA (Secretary of State), historicky první žena v tomto úřadu. Předtím, během první Clintonovy administrativy, působila jako velvyslankyně USA při OSN. Sehrála významnou úlohu v rozšiřování NATO o země bývalého východního bloku. V květnu 2012 jí Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody. Zdroj: Wikipedia

Albrightová doufá, že se Trump obklopí i některými republikány, kteří spolupráci s ním před volbami odmítali, a hlavně lidmi, kteří se nebudou bát vyslovit opačný názor než prezident. "Vždy jsem optimista, ale optimista, který má plno starostí. Až Trump projde prvním větším briefingem, bude věcem lépe rozumět," doufá. Myslí si, že řadu slibů z kampaně Trump nemůže realizovat a novému prezidentovi doporučuje navštěvovat její univerzitní hodiny. "Měl by se naučit, že kompromis není špatné slovo," uvedla.

Vztahy s Evropou bude Amerika dál považovat za nejdůležitější, míní. "NATO je nejdůležitější aliance světa a musí se na ní pracovat, ale Evropa si to musí uvědomovat taky a také musí něco dělat," řekla Albrightová. Evropané si musí uvědomit, že i přes zdánlivý příklon současné administrativy Baracka Obamy k Asii Spojené státy na Evropu nezapomněly, dodala. "My jsme vás viděli jako partnery, s kterými můžeme spolupracovat na problémech, které se dějí jinde," uvedla.

V souvislosti s příčinami Trumpovy podpory Albrightová řekla, že současnost určují dva velké trendy - globalizace a rozvoj technologií. "Každému se líbí, že může cestovat po světě a dělat co chce. Lidé ale také chtějí mít nějakou identitu, být s dalšími, kteří mluví stejným jazykem. Patriotismus je dobrá věc, ale nacionalismus je špatný a nebezpečný," uvedla. Sociální politika podle ní zatím nedokázala dostihnout rozvoj technologie a mnoho lidí má pocit, že od státu nic nedostávají. Voliči obou kandidátů spolu hlavně nyní navzájem musí mluvit, myslí si.

Upozornila také na to, jak dobře Trump zacházel s médii. "Vždy když zavolal, oni mu to zvedli, protože to, co říkal, bylo zajímavé," míní Albrightová. Ve vzájemných soubojích o sledovanost tak podle ní televizní stanice dávaly prostor Trumpovi. "Kdyby volala Hillary a chtěla mluvit o něčem vážném, třeba zdravotnictví, tak by je to nezajímalo, protože to není zábavné," řekla.

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Foreign and Commonwealth Office

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.