Alena Vitásková: Povolební kocovina

Alena Vitásková: Povolební kocovina
13 / 10 / 2020, 09:00

Vítěz bere vše, anebo je v opozici. Nazrává čas na změnu Ústavy. Své voliče nepřesvědčili o čistotě svých úmyslů, když vstoupili do vlády s oligarchou.

Kdo je vlastně vítězem letošních voleb? V Krajských volbách to jsou určitě Piráti (+88 mandátů) a SPD (+33 mandátů), pokud počítáme nárůst jejich zástupců oproti posledním volbám v r. 2016.

Zcela propadli ČSSD (-97 mandátů) a KSČM (-73 mandátů), kteří nejvíce ze všech ztratili a sklízí tak plody své práce v koaliční vládě. Své voliče nemohli přesvědčit o čistotě svých záměrů, když vstoupili do vlády s oligarchou.

Vítězné ANO 2011 si polepšilo (+2 mandáty), a stalo se s počtem 178 absolutní vítěz, co se týká počtu svých mandátů, které ve volbách získalo. Co z toho mají? Zmar! Dostanou se v mnoha místech do opozice. Koalice se šikuje i z těch, kteří předvedli největší propadák v našich novodobých dějinách. Andrej Babiš volá po změně, „vítěz bere vše“.

Ano, tak to mnohde funguje. Změna Ústavy by byla přínosem, nebo jen dalším zhoršením situace? Záleží na tom, jak bychom Ústavu pojali. Zda by se nám podařil kočkopes (v tom jsme mnohdy nepřekonatelní), nebo bychom byli schopni přijmout například zcela jiné uspořádání řízení státu, jako je například ve Švýcarsku? 

Možná, že vítězství voleb do Senátu, kde zvítězili právě STAN, by k tomu mohlo mít předzvěst. Lidé dali i při tak nízké účasti najevo, že největší důvěra je právě v komunální politiky.

Švýcarská Ústava považuje„kantony“ za základ státu, především s jejich samosprávou, všeobecným referendem.

Švýcarská Ústava zajišťuje

  • že se hospodaří s vyrovnaným rozpočtem, jinak se domnívám, že se jedná o trestný čin, pokud by tomu bylo jinak
  • že se stát nedá tak jednoduše zadlužovat nezodpovědnými politiky
  • že jsou daně stanoveny Ústavou a vláda si je nemůže měnit podle potřeby, jak se jí zlíbí, aby mohla „utrácet“ mnohdy na nesmyslných dotacích

Taková Ústava vytváří pro své občany dlouhodobě prosperující ekonomiku a především jistotu v právní stát, účast občana na řízení a také povinnost občanů chodit k volbám.

Když to shrneme, tak se s posledními volbami v ČR „chválíme“, že byla vysoká účast. Voleb do krajských zastupitelstev se zúčastnilo cca 2 769 000 voličů, což je 37,95%. K volbám nepřišlo a nevolilo přes 4 528 000 voličů, tj. více než 60%. Volby nás bez mála stály 500 mil. Kč. Výsledek voleb hovoří za vše. Je nutné se bavit o změně Ústavy a to zásadním způsobem.

Ing. Alena Vitásková – předsedkyně IAV

Mluvčí a signatářka Manifestu IAV

Hlučín, 11. 10. 2020

Tagy článku