Alena Vitásková: Praktiky energetické lobby označuje za mafiánské i BIS

Alena Vitásková: Praktiky energetické lobby označuje za mafiánské i BIS
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Alena Vitásková
03 / 03 / 2016, 12:00

ROZHOVOR

Přestože ministerstvo vnitra tvrdilo, že vaše funkce spadá pod služební zákon a měla jste 1.3 složit služební slib, legislativní rada vlády potvrdila, že se na vás zákon nevztahuje a zůstáváte v úřadu i po tomto datu. Jak vnímáte tento rozpor ve stanoviscích nejvyšších úřadů státní správy? 

Já jsem hlavně ráda, že se potvrdilo mé dlouhodobé stanovisko, že ERÚ musí být nezávislý, protože to vyžaduje jak české, tak evropské právo. Tanečky kolem toho, jakým způsobem bude úřad veden, jsem vnímala hlavně proto, že bylo velmi těžké jednat o posílení mého týmu, protože všichni potenciální kandidáti nevěděli, do čeho jdou. Jsem ráda, že nyní je úřad stabilizován a já můžu dál pracovat. Z hlediska očekávání výsledku této situace pro mne byla velmi důležitá podpora prezidenta Miloše Zemana.

Je zřejmé, že média i politici nepochopili presumpci neviny a neustále omílají, že jste se dopustila trestného činu a byla jste odsouzena na 8,5 roku za údajné neoprávněné udělení licencí dvěma solárním elektrárnám. Nepřipadá Vám tento trest nepřiměřeně vysoký? 

Já jsem hlavně nevinná, protože se i podle odůvodnění soudce jednalo zjevně o politický proces. Elektrárny dostaly licenci 8 měsíců před mým příchodem na úřad, takže já s tím neměla nic společného, ale můj předchůdce a jeho odpovědní podřízení byli u soudu jen jako svědci. Věřím, že budu nakonec shledána nevinnou a že to nebude dlouho trvat.

Co říkáte na názor jednoho energetického analytika, který uvedl „Úředníci typu paní Vitáskové nebo paní Drábové nekryjí vládě záda, ale chovají se nezávisle, proto je potřeba je vyměnit za poslušné. Ale bude to obrovský zásah do energetické bezpečnosti České republiky a do naší pověsti do zahraničí. Evropská unie i USA už vysílají varovné signály skoro rok. Rozhodně se nechystá nic pozitivního.“

Tlak na mé odvolání je od samého počátku po mém nástupu do funkce, čili bych to nevztahovala na nějakou konkrétní vládu, ale spíše na energetickou lobby, jejíž praktiky jako mafiánské označila i výroční zpráva BIS.

Má vůbec ČR efektivní energetickou koncepci nebo se zmítá právě pod lobby jednotlivých energetických skupin?

Na příkladu nové tarifní struktury je jasné, že některé body státní energetické koncepce potřebují úplně jiný přístup. V minulosti se ukázalo, že zejména plány na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů jsou nesmyslně finančně náročné a že jsou výhodné jen pro úzkou skupinu energetické lobby. Ale obecně se Česká republika v koncepci musí orientovat především podle evropských pravidel a situace v okolních zemích, takže mnohdy není jednoduché ji sestavit. Bylo by ovšem dobré, aby byla kvalitní a vydržela pár desítek let.

Proč jste rozpustila expertní tým, který připravoval změny tarifního systému plateb za elektřinu? Vždyť tým byl složen právě z expertů a se souhlasem MPO? 

K ukončení činnosti výboru jsem přistoupila poté, co se jeho účastníci z MPO a energetických firem shodli na nutnosti tarify upravit a předkládaný matematicko-technický model schválili jako základ pro další výpočty. Měla jsem pocit, že není možné, aby stejný řídicí výbor doporučil nejdříve nějakou variantu a pak se shodl na nutnosti změny.

ERÚ odmítl nové tarify a nařídil veřejnou konzultaci se všemi občany ČR

TAGY: ERÚ

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.