Alí Chameneí velebí íránský raketový program

Alí Chameneí velebí íránský raketový program
Autor: redakční databáze|Popisek: íránská vlajka
30 / 03 / 2016, 20:30

Nejvyšší duchovní vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí ve svém středečním projevu obhajoval íránský raketový program, který je podle něho důležitější než mezinárodní rozhovory. Ty ostatně vytrvale odmítá, hlavně s USA, ale i dalšími zeměmi.

Alí Chameneí velebí íránský raketový program

 

Nejvyšší duchovní vůdce Iránu a fakticky nejvyšší představitel země ajatolláh Alí Chameneí ve středu ve svém proslovu zdůraznil, že se jeho země nevzdá raketového (jaderného) programu, skrze nějž ,,zůstane silná", a ne prostřednictvím rozhovorů s dalšími zeměmi. Podle něho jsou rakety klíčem k íránské budoucnosti. V poselství zmínil, že ti, kteří vidí budoucnost v jednáních a nikoliv v raketovém programu, jsou buď ignoranti nebo zrádci.

Na rozdíl od ,,formálního" prezidenta Hasana Rúháního je Chameneí přesvědčen o tom, že tento program je pro Írán nezbytný, vyvíjí nátlak na světové velmoci, a může přinést Íránu určité koncese. Odmítá navíc jednat s USA, aby zabránil jeho údajně škodlivému vlivu na svou zemi.

Již na začátku března proběhl v Íránu úspěšný test dvou balistických raket, na nichž byl v hebrejštině protiizraelský nápis ,,Izrael musí být zničen". V té době byl na zahraniční návštěvě Izraele americký prezident Joe Biden, což USA braly jako cílenou provokaci.

Je zajímavé, že Chameneí ještě před několika lety nukleární zbraně, jakož i použití balistických raket, odmítal. Jaderné zbraně označil za ,,hříšné", škodlivé a nebezpečné. Změnil názor, když se začaly USA zajímat o íránský jaderný program ve snaze jej omezit, a vzájemné vztahy se v důsledku toho prudce zhoršily.

 

Zdroj: foxnews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace