Alien Tiger Mi-24 221.letky

Alien Tiger Mi-24 221.letky
Autor fotografie: Tomáš Chlebeček. 221. letka|Popisek: Mi-24
12 / 05 / 2016, 14:30

Létající hroši mají nově zbarvený Mi-24 - co říkáte na tygra ve stylu Aliens? Získá s ním 221. Tygří letka cenu za nejlepší motiv na setkání Tiger Meet 2016?

Alien Tiger

Ve druhé polovině května se 221. Tygří letka zúčastní cvičení NATO Tiger Meet 2016 ve španělské Zaragoze a při této příležitosti představíme vrtulník Mi-24 trupového čísla 3366 v novém netradičním zbarvení.

Účast české vrtulníkové jednotky na prestižním mezinárodním cvičení TIGER MEET je již delší dobou tradicí. První oficiální účast se datuje již do června roku 1997, kdy se tehdejší 331. letka bitevních vrtulníků z Přerova zúčastnila Tiger Meetu na základně RAF v britském Fairfordu s dvojicí strojů Mi-24. V roce 2001 se „Přerovští tygři“ stali oficiálními členy NATO Tiger Association a následující rok potvrdil plné začlenění českých vrtulníkářů do této prestižní skupiny výhrou ocenění Silver Tiger Trophy (ocenění pro nejlepší posádky na Tiger Meetu).

Alien Tiger

Pro všechny účastníky Tiger Meetu jsou silně zakořeněny i tradice a zvyklosti, které dělají právě toto cvičení velmi prestižní, jak po letecké a profesní stránce, tak i divácky. Jednou z těchto zvyklostí je i vytvoření tzv. Tiger Aircraft Livery, neboli tygřího motivu na letecké technice. Je to tradice, kterou udržují všichni členové tygří asociace. Nejlepší motiv je následně oceněn prestižní cenou Tiger Aicraft Livery Trophy.

Čeští vrtulníkáři získali toto ocenění dvakrát. Jednou v roce 2004 v německém Schleswigu s vrtulníkem 0705 s tygřím motivem, a následně v roce 2005 v Turecku s vrtulníkem 7353 v černo-modrém zbarvení, známý též jako „Night Tiger“ . Ten, jak určitě víte z článku na našich stránkách, ukončil svou kariéru v loňském roce a tak naše letka logicky hledala jeho důstojnou náhradu. Mezi mnoha návrhy u nás zvítězil tzv. „Alien Tiger“, jenž není ani příliš český, ani příliš tygří, ale prostě zvláštní, přesně ve smyslu překladu slova alien.

Kromě ambice zopakovat úspěch z roku 2005 Vám chceme touto formou zatraktivnit prezentaci práce naší letky, 22. základny v Náměšti nad Oslavou i celé AČR při mnoha ukázkách na veřejnosti, kam se za námi snad rádi přijdete podívat. V neposlední řadě chceme podtrhnout ladné křivky typu Mi-24/35 ještě předtím než dojde k jeho plánovanému vyřazení z výzbroje AČR. Věříme, že se Vám bude naše volba líbit.

Na závěr chci poděkovat všem, kteří umožnili realizaci tohoto projektu. Zvláště pak Janu Rükrovi, který stojí jak za grafickým návrhem, tak i za samotnou realizací nástřiku.

Velitel 221. Tygří letky pplk. Martin Janďourek

Zdroj: //www.letajicihrosi.cz/

Tagy článku