Al-Káida obrací svou pozornost k Sýrii. Chce soupeřit s Islámským státem o hegemonii

Al-Káida obrací svou pozornost k Sýrii. Chce soupeřit s Islámským státem o hegemonii
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: islámský stát
16 / 05 / 2016, 14:15

Šéf al-Káidy Ajmán Zavahrí přesunuje hlavní aktivity teroristické organizace do Sýrie.

Teroristická síť al-Káida bude podle svého šéfa Zavahrího soupeřit v Sýrii s Islámským státem o hegemonii na poli blízkovýchodního terorismu. Zahájila v tomto směru první kroky, když do Sýrie přesouvá více než desítku svých nejzkušenějších bojovníků, aby zde začali operovat. S odkazem na zprávy amerických a evropských rozvědných služeb to píše list The New York Times.

Přesun hlavních aktivit teroristické sítě do Sýrie je i logickým vyústěním situace v Pákistánu, kde bylo nejvyšší velení organizace vážně oslabeno údery dronů a al-Káida přišla o své elitní velitele. Nyní podle Zavahrího nastal pravý čas operovat v Sýrii, zvlášť když akceschopnost IS je zčásti ochromena.

I když šéf al-Káidy nevyloučil přes kritiku IS spolupráci či budoucí spojení obou organizací, je možné, že může dojít podle listu The New York Times k eskalaci napětí mezi mezi oběma konkurenčními sítěmi. Není vyloučena ani přímá konfrontace bojovníků obou organizací.

Al-Káida chce jako první krok v Sýrii vybudovat svou základnu a postupně, pokud to dovolí podmínky, zde vytvořit svůj emirát. V tom má Al-Káidě proti IS pomoci její přidružená organizace an-Nusrá, jež se od IS v roce 2013 odtrhla. Do té doby s IS bojovala proti syrské vládě. Někteří velitelé an-Nusry však zatím s vytvořením emirátu v Sýrii nesouhlasí.

Někteří západní bezpečnostní experti poukazují, že případné ustavení emirátu v severní Sýrii al-Káidou v kombinaci s ,,revitalizovaným" nejvyšším vedením této organizace by znamenalo velké povzbuzení pro džihádistické organizace v celém světě. Podle zpráv amerických a evropských rozvědek však není jasné, jak a kdy může být zmíněný emirát vytvořen, který by obsáhl území, které chce al-Káida v Sýrii držet, a jenž by současně zpevnil její pozici proti syrským umírněným opozičním skupinám.

Zdroj: nytimes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace