Alternativa pro Německo: "Za Brexit může Merkelová a její politika otevřených dveří"

Alternativa pro Německo: &quote;Za Brexit může Merkelová a její politika otevřených dveří&quote;
24 / 06 / 2016, 14:45

Němečtí politici včetně Merkelové mluví o vystřízlivění a špatném dni pro Evropu.

Berlín - Dnešek je zlomem pro Evropu a proces jejího sjednocování, řekla ve své první reakci na rozhodnutí Británie odejít z Evropské unie německá kancléřka Angela Merkelová. 

Německá kancléřka na krátkém tiskovém briefingu řekla, že výsledky britského referenda je třeba přijmout s velkou lítostí. Zároveň vyjádřila přesvědčení, že cílem unie by měly být i nadále úzké a partnerské vztahy s Británií. Do konečného uspořádání vzájemných vztahů podle ní Londýn musí plnit povinnosti plynoucí z členství v EU.

Merkelová v asi šestiminutovém vystoupení opakovaně zdůraznila význam Evropské unie pro starý kontinent. "Je výjimečným společenstvím solidarity a hodnot, je naším garantem míru, blahobytu a stability," řekla s tím, že jen společně budeme schopni v globálním světě naše hodnoty a zájmy hájit. Také připomněla, že za evropskou integrací stála v první řadě touha po míru, který podle ní není žádnou samozřejmostí.

Poznamenala také, že Evropa je velmi různorodá, stejně tak jako očekávání jejích obyvatel. "Stále častěji jsme konfrontováni s tím, že lidé mají zásadní pochybnosti o směřování evropského integračního procesu. To neplatí jen pro Británii, ale v různé míře pro všechny členské země. Musíme proto zajistit, že občané konkrétně pocítí, jak moc Evropská unie přispívá ke zlepšení života jich osobně," uvedla.

"Evropská unie je dostatečně silná na to, aby našla správné odpovědi na dnešní den," vyjádřila na závěr své přesvědčení kancléřka, která do Berlína na pondělí na konzultace pozvala šéfa Evropské rady Donalda Tuska, francouzského prezidenta Françoise Hollandea a italského premiéra Mattea Renziho.

Zatímco vládní politici mluví o vystřízlivění a špatném dni pro Evropu, opoziční Alternativa pro Německo (AfD) už z výsledku brexitu stihla obvinit kancléřku Merkelovou, jejíž politika otevřených dveří vůči uprchlíkům je podle strany hlavní příčinou vystoupení Británie z EU. Zároveň dnes AfD slovy svého místopředsedy Alexandera Gaulanda ujistila, že o vystoupení Německa z unie neusiluje.

Německo dlouhodobě setrvání Británie v osmadvacítce podporovalo.

Tagy článku