Američané kupují střelné zbraně stále rekordním tempem – protizbraňová politika má nezamýšlený efekt

Američané kupují střelné zbraně stále rekordním tempem – protizbraňová politika má nezamýšlený efekt
Autor fotografie: Pixabay
10 / 08 / 2021, 11:00

Mnohé obory se v důsledku restriktivních opatření, jimiž různé vlády reagovaly na pandemii čínského viru, potýkají s vážnými problémy. Jiné zase zažívají mimořádně úspěšné doby, a mezi ty nejúspěšnější patří výrobci a prodejci střelných zbraní ve Spojených státech. Letošní rok by mohl být dalším v řadě, kdy padne rekord prodejů; v každém případě je zájem o legální držení zbraní stále značný. Motivace je zřejmá: lidé od levicové administrativy očekávají snahy o omezení možností legálně nabývat a držet střelné zbraně. A zařizují se podle toho.

I když zásoby střelných zbraní nejsou neomezené, střelivo jde na dračku a není snadné ho sehnat a zřejmě právě proto, že volání po kontrole zbraní v médiích a tzv. liberálně laděné části společnosti sílí, letošní červenec zaznamenal ve Spojených státech druhý nejvyšší prodej zbraní v historii. Odhaduje se, že se prodalo 1,3 až 1,4 milionu střelných zbraní, přičemž roční celkový počet dosáhl podle analýzy Washington Examiner na základě dat FBI přibližně 11 milionů.

"To je silný signál poptávky ze strany americké veřejnosti, že existuje stabilní a silný zájem o pokračování prodeje střelných zbraní," uvedl v prohlášení Mark Oliva z Národní nadace střeleckých sportů (National Shooting Sports Foundation, NSSF), obchodní skupiny pro střelné zbraně. "Léto je obvykle část roku, kdy se prodej střelných zbraní zpomaluje, ale červencové údaje tomuto trendu odporují. Američané stále kupují zbraně, a to v počtu vyšším než v předchozích letech a tempem, které bychom před dvěma či třemi lety nečekali. K dnešnímu dni bylo provedeno více než 11 milionů tzv. background checks (bezpečnostních prověrek) při prodeji zbraně."

FBI provedla celkem asi 2,88 milionu prověrek, což je asi o pět procent méně než 3,05 milionu prověrek provedených v červnu 2021 a asi o dvacet procent méně než 3,63 milionu v červenci loňského roku. Tyto prověrky svou četností prodeji zbraní neodpovídají přesně prodeji zbraní, ale používají se jako celostátní ukazatel, a NSSF odhaduje, že 1,3 z těchto prověrek se ve skutečnosti týkalo nákupu zbraní.

Určitý pokles prodejů se dal očekávat, protože na rekordní prodeje střelných zbraní působila řada faktorů, včetně pandemie Covid-19, sociálních nepokojů a násilných protestů mj. inspirovaných drzou rasistickou větou, podle které na životě záleží tehdy, máte-li správnou barvu kůže, a poté zvolení Joea Bidena. Bylo by téměř nemožné udržet takovou dynamiku, rok 2021 nicméně překonal všechny předchozí roky s výjimkou roku 2020.

Pokud jde o Bidena, jeho návrhy, jak řešit problém, který nazývá „epidemií zbraňového násilí“, vycházejí mj. z následujících a podobných premis: „Jestliže je pro lov migrujících ptáků zakázáno  používat brokovnice s více než třemi náboji, chrání federální zákon více kachny než naše děti.“ Jinými slovy má současný prezident za to, že legálně držené poloautomatické zbraně jsou určené k lovu dětí, a že stejně jako je uloveno méně kachen, bude s omezením kapacity zásobníků uloveno méně dětí. Absurdní liberální populistická demagogie a na ní postavená legislativní opatření ženou Američany do obchodů, a již tak nejozbrojenější národ planety (120 zbraní na 100 obyvatel) dále posiluje svůj arzenál.

"Přestože červencová meziroční čísla drasticky poklesla, odhadovaný jednotkový prodej téměř 1,4 milionu kusů v červenci 2021 vzrostl o více než 500 000 kusů ve srovnání s údaji za červenec 2019," uvedl Jurgen Brauer, hlavní ekonom společnosti Small Arms Analytics & Forecasting, která sleduje prodej střelných zbraní.

Vzhledem k tomu, že se státy jako Illinois snaží přijmout nové zákony o kontrole zbraní a prezident Biden nadále vyzývá k další kontrole zbraní, je pravděpodobné, že silný prodej střelných zbraní bude pokračovat po celý zbytek roku 2021 a možná i v příštím roce.

Zdroj: 19fortyfive.com; joebiden.com

Tagy článku