Američané obviňují Rusko z kyberútoku na Obamovu elektronickou poštu

Američané obviňují Rusko z kyberútoku na Obamovu elektronickou poštu
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Bílý dům
26 / 04 / 2015, 08:00

Ruští hackeři, kteří loni získali přístup k počítačovému systému Bílého domu byli schopni číst emaily prezidenta Obamy.

Informaci zveřejnil  The New York TimesO závažnosti kybernetického útoku prý vysoce postavení představitelé Bílého domu věděli několik měsíců.

Útok byl podle listu mnohem razantnější, než bylo dříve oznámeno. Úředníci připustili, že v systému byly citlivé informace. Objev útoku hackerů v říjnu 2014 vedl k částečnému odstavení mailového systému Bílého domu.

"Hackeři, kteří se dostali hluboko do systému ministerstva zahraničí, podle všeho nepronikli na přísně střežené servery, které řídí provoz zpráv telefonu BlackBerry prezidenta Obamy, který má prezident nebo jeho asistent neustále u sebe," řekl zdroj z Bílého domu listu New York Times a dodal:" Získali ale přístup k e-mailovému archivu lidí uvnitř Bílého domu a možná někoho z venku, s kým prezident Obama komunikoval. Z těchto účtů získali e-maily, které prezident přijímal a odesílal."

Podle představitele Bílého domu nebyly ohroženy žádné utajované sítě a nedošlo ke krádeži utajovaných informací. Mnoho vysoce postavených úředníků má v kanceláři dva počítače, jeden na vysoce zabezpečené tajné sítí a druhý na běžnou komunikaci.

"Nejbezpečnější webmail na světě se šifrováním a zdarma. Švýcarský ProtonMail"
Vyzkoušeli jsme nejbezpečnější bezplatnou emailovou službu na světě. Pokud nechcete, aby kdokoliv a kdykoliv četl vaše emaily, včetně tajných služeb, používejte ProtonMail, vyplatí se. Na registraci si ale počkáte až dva měsíce, zájem je obrovský. Má ale svá omezení.

Úředníci Bílého domu připustili, že i na běžné síti se často vyskytují informace, které jsou považovány za vysoce citlivé, včetně kalendářů, e-mailové komunikace s velvyslanci a diplomaty, diskuse o politice a připravovaných personálních nasazeních a legislativě.
Zdroj: BBC

Obamova administrativa se obává sofistikovaných hackerských útoků. Kromě CIA, NSA a FBI bude založena další agentura CTIIC (Cyber Threat Intelligence Integration Center). Přijde další fáze špehování jako je program PRISM?

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace