Američané prý přestali věřit v největší politické instituce USA. Nevěří vládě ani Kongresu

Američané prý přestali věřit v největší politické instituce USA. Nevěří vládě ani Kongresu
31 / 05 / 2016, 07:45

60 procent republikánských a 53 procent demokratických voličů cítí bezmoc. Alespoň podle průzkumu agentury AP.

Washington (ČTK) - Obě hlavní americké politické strany ztratily kontakt s voliči, kteří se v nynější prezidentské kampani cítí bezradní. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky včera zveřejnila agentura AP. Demokratickou stranu považuje za vstřícnou vůči voličům jen 25 procent dotázaných, mezi republikány je to dokonce jen 12 procent.

Primárky doprovázené konflikty a populismem vyvolaly ve voličích pesimismus, soudí sociologové, a odhalily příkop mezi občany a stranami, které je mají zastupovat. Polovina dotázaných tvrdí, že demokraté názory voličů ignorují, v případě republikánů si to myslí 62 procent lidí.

Průzkum podle AP potvrdil mimořádnou krizi důvěry v největší politické instituce USA. Demokratické straně věří 15 procent dotázaných Američanů, Republikánské straně jen osm procent. Velkou důvěru v americký Kongres mají čtyři procenta občanů USA, 16 procent věří vládě a 24 procent Nejvyššímu soudu USA.

Důvěra v Kongres se donedávna dlouhodobě udržovala kolem hranice deseti až patnácti procent. V roce 2008 ale například poslancům důvěřovala až třetina Američanů. Před 20 lety to bylo 54 procent dotázaných, v roce 1973 jich bylo dokonce 71 procent.

Republikánská strana podle 60 procent Američanů není otevřená novým myšlenkám ani kandidátům mimo hlavní stranické struktury. Obdobný názor má na svou stranu polovina demokratických voličů.

Pokud jde o prezidentské volby, pak 60 procent republikánských a 53 procent demokratických voličů cítí bezmoc. Mezi dotázanými do 30 let věku jsou to dokonce dvě třetiny. Na nynější prezidentskou kampaň je hrdých jen 13 procent Američanů.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace