Američané se nechtějí vzdát druhého dodatku ústavy

Američané se nechtějí vzdát druhého dodatku ústavy
29 / 06 / 2016, 13:45

Přestože více než polovina Američanů podporuje "nějakou" formu zbraňových kontrolních opatření, přesto si většina z nich myslí, že by měla být zachována ústavní možnost držet střelnou zbraň pro svoji sebeobranu.

V USA je podle listu Washingtonu Post 357 milionů zbraní, což je o o cca 57 milionů více zbraní než před sedmi lety, stávající počet zbraní tak převyšuje počet obyvatel USA. 

Druhý dodatek je nejkratším a také nejsrozumitelnějším dodatkem ústavy Spojených států. Říká že lidé mají právo vlastnit zbraně a vytvářet milice. Toto právo nesmí být omezováno na státní ani federální úrovni. Byl sepsán, aby v případě, že by nastoupila tyranská vláda, která by se pokusila omezovat základní práva lidu a kterou by se nepodařilo odvolat skrze politický proces, ji mohli občané svrhnout za použití zbraní. Zbraně v rukou spořádaných občanů současně slouží jako jakási protiváha státní a federální ozbrojené moci. Zdroj: Wikipedia

Američané již delší dobu podporují myšlenku zpřísnění podmínek pro držení střelných zbraní a to především v důsledku opakujících se "incidentů", kdy tzv. šílení střelci vraždí na veřejnosti. Prestižní americký deník The Washington Post a televizní kanál ABC News provedl týden po útoku v orlandském gay klubu na Floridě průzkum, který potvrzuje, že se američtí občané sice nechtějí vzdát svého ústavního práva, ale požadují větší restrikce ze strany státu.

ABC NEWS/WASHINGTON POST POLL: Guns and Terrorism

Zleva doprava: 
Zákaz střelných zbraní / Více ozbrojených civilistů / Větší dohled / Zablokovat osobám podezřelým z terorismu nákup zbraní

54 procent respondentů podporuje legální držení zbraně pro svoji sebeobranu, naopak 42 procent je proti.  Ale drtivá většina - 86 procent respondentů souhlasí s tím, aby neměli ke střelným zbraním přístup lidé, kteří se ocitnou na seznamech FBI, a kdy jsou podezřelí z možných vazeb na teroristy. 

Američtí senátoři hlasovali v pondělí 20. června celkem o dvou opatřeních z dílny demokratů a dvou návrzích vypracovaných opozičními republikány. Žádný z nich ale ve 100 členné horní komoře nezískal 60 hlasů nutných ke schválení. 

V průzkumu se respondenti vyjadřovali i k reakcím prezidentských kandidátů na masakr v Orlandu. Podle průzkumu se 46 procent z nich domnívá, že lépe reagovala Hillary Clintonová, proti tomu pouhých 28 procent si myslí, že lépe zareagoval Donald Trump. Čtvrtina respondentů nedala přednost ani jednomu z kandidátů. Zdroj: rt.com

Trump lituje, že nikdo v Orlandu neměl pistoli, aby střelce zabil

Podrobné výsledky průzkumu naleznete zde.

Celonárodní průzkum byl proveden na náhodně vybraném vzorku 1001 dospělých Američanů v době od 20. do 23. června.  Třetina respondentů neuvedla stranické preference, zatímco 36 procent uvedlo, že by volili demokraty a 24 procent se identifikovalo jako voliči jako republikánů. 

Tagy článku