Američané vědí, jak zabít vir eboly. Vyjde to na miliardu dolarů

Američané vědí, jak zabít vir eboly. Vyjde to na miliardu dolarů
Autor fotografie: CDC/ 1995|Popisek: Testování vzorků od zvířat shromážděných v Zairu na virus Ebola
26 / 09 / 2014, 11:00

OSN, světová zdravotnická organizace (WHO), lékaři bez hranic, světoví politici - všichni varují před rozšířením eboly. Opatření proti šíření jsou ale odhadnuta na miliardu dolarů.

Téměř tři tisícovky mrtvých a neustálá invaze viru do západoevropských států, to jsou důvody, které znovu přiměly Spojené státy, aby vydaly rezoluci o ochraně. Tentokrát však půjde o velmi drahý recepis. Přečtěte si, co jsme psali o financování léku proti ebole v článku Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.

Ještě před několika týdny byla ebolou zasažena hlavně Libérie, situace v sousedních státech Siera Leone a Guinea byla poměrně stabilní: počet obětí sice neklesal, ale ani nijak výrazně nestoupal.

Jenže poslední zpráva WHO varuje, že: poprvé od vypuknutí epidemie se většina nových případů nákazy vyskytuje mimo původní epicentrum: postižena jsou zejména hlavní města všech tří zmíněných států, upozorňuje server BBC News.

Ebola v Evropě

A co víc, ebola proniká rovněž do Evropy. Například ve Španělsku si vyžádala již druhou oběť. O možném rozšíření eboly jsme psali v našem článku: Americké CDC varuje: do začátku roku 2015 až 1,4 milionu nakažených ebolou. 

Nejprestižnější magazín v oblasti vědy na světě, respektovaný The Scientist, přinesl informace o potlačení eboly mnoha desítkami opatření. Na tom se prý shodují jak vládní američtí činitelé, tak WHO. Problémem je cena. Veškerá opatření, která by navíc musela běžet současně v desítkách zemí, by vyšla na miliardu amerických dolarů. Vzhledem k tomu, že například poslední pomoc USA zbídačené Ukrajině činila 53 milionů dolarů, jde zřejmě o předem zavrženou sumu. 

Na nutnost řešit situaci ve své rezoluci upozornil rovněž generální tajemník OSN Pan Ki-moon (Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost").

Psali jsme také:

Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku

Americké CDC varuje: do začátku roku 2015 až 1,4 milionu nakažených ebolou

Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"

Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.

Tagy článku