Americká agentura DARPA chce sestrojit motor, který by umožnil hypersonickou rychlost. Už našla dodavatele

Americká agentura DARPA chce sestrojit motor, který by umožnil hypersonickou rychlost. Už našla dodavatele
Autor fotografie: flickr.com (public domain)
20 / 10 / 2017, 16:00

Americká vládní výzkumná agentura DARPA našla dodavatele, který má vyrobit motor, umožňující dosáhnout hypersonické rychlosti.

DARPA už vybrala výrobce pro jednu ze svých priorit - sestrojení takového motoru, který by umožnil dosažení hypersonické rychlosti, respektive Machu 6. DARPA zvolila firmu Aerojet Rocketdyne, aby se tohoto úkolu ujala. Motor vzniká pod hlavičkou programu Advanced Full Range Engine (AFRE). 

psali jsme: Počítač potvrdil, SR-71 Blackbird je prostě perfektní

Aerojet Rocketdyne má dokázat ,,životnost" motoru, který používá turbojet pro relativně pomalý let se schopností přechodu k ramjetu (náporovému motoru) a scramjetu (náporovému motoru se spalovaním v nadzvukovém režimu), aby následně mohl akcelerovat z Machu 3 a dosáhnout Machu 6. Právě kombinovaný motor podle DARPY představuje klíč ke konečnému úspěchu.

psali jsme: US Air Force chtělo z SR-71 záchytný stíhač s rychlostí 3 Machy

DARPA potřebuje sestrojení výkonného motoru nové generace pro nový stroj, o němž ale zatím nemá přesnou představu. Americké ministerstvo obrany každopádně trvá na tom, aby se vyvíjely hypersonické zbraňové systémy. Nicméně tento stroj ve spolupráci s Boeingem DARPA vyvíjí. Má být osazen modifikovanými raketovými motory z raketoplánu.

psali jsme: Rusko vyvíja nový bombardér, pre jadrové útoky až z vesmíru

Divize společnosti Lockheed, Skunk Works, se pak chystá pustit do práce na nástupci slavného špionážního letounu SR-71 s označením SR-72. Stroj má být hypersonický a osazen bude podle předpokladů kombinovaným pohonem sestávající s proudových a náporových motorů.

 

Zdroj: popularmechanics.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace