Americká armáda a NATO připravuje přesun těžké techniky k ruským hranicím.

Americká armáda a NATO připravuje přesun těžké techniky k ruským hranicím.
Autor: YouTube|Popisek: Americká armáda a NATO připravuje přesun těžké techniky k ruským hranicím.
15 / 06 / 2015, 08:00

15.6.2015 / Jak zareaguje Rusko na přesun americké armády ke svým hranicím? Pobaltské státy, Polsko, Bulharsko, Rumunsko... Američtí vojáci budou ve státech "východního" bloku, který byl pod sférou vlivu tehdejšího Sovětského svazu, poprvé od pádu Berlínské zdi a konce studené války.

Informace zveřejnil server The New York Times s odvoláním na nejmenované členy americké vlády.

Americká armáda chce ve východní Evropě umístit plně vyzbrojenou brigádu pod názvem "European Activity" vybavenou 1200 vozidly, včetně 250 tanků M1-A2, bojovými vozidly Bradley a obrněnými houfnicemi. 

Podle USA a NATO se jedná o výhružku Rusku, že jsou odhodlány bránit nové členy aliance, kteří dříve patřili do sovětského bloku. Tento krok NATO a USA je údajně reakcí na loňskou ruskou anexi Krymu a pokračující ozbrojenou intervenci Moskvy na východě Ukrajiny.

Kandidát na amerického prezidenta žádá o vojenskou expanzi USA ve střední Evropě. "Putin je tyran"

Bývalý vrchní velitel sil NATO James G. Stavridis, který nyní působí na škole práva a diplomacie Tuftsovy univerzity uvedl: "Je to velmi významný posun. Pro nervózní spojence to bude přiměřené ujištění."

Návrh Pentagonu vyžaduje souhlas ministra obrany Ashton B. Cartera a Bílého domu. Někteří politici se však obávají reakce Ruska na hromadění zbraní a přítomnost amerických vojsk ve "svém bloku". Je zřejmě, že se ani americká strana ani NATO ještě nerozhodly, kde umístí svůj arzenál a vojenské jednotky. "Americká armáda hledá nejlepší místo pro rozmístění svých sil i po konzultaci s našimi spojenci," řekl plukovník Steven H. Warren, mluvčí Pentagonu. 

Vysocí úředníci, kteří jsou informováni o těchto návrzích, uvedli pod podmínkou anonymity, že ke schválení tohoto opatření dojde ještě před zasedáním ministrů obrany NATO v Bruselu tento měsíc.

Prozatím se hovoří o tom, že asi 150 vojáků bude rozmístěno v každém pobaltském státě: Litvě, Lotyšsku a Estonsku. Další prapory asi o 750 mužích mají být umístěny v Polsku, Rumunsku, Bulharsku a případně Maďarsku. Pentagon pracuje také na odhadech nákladů na modernizaci železnic, výstavbu nových skladů i likvidaci starých zařízení ještě ze sovětské éry.

Zbrojní sklady mají být střeženy místními bezpečnostními dodavateli a nikoliv americkým vojenským personálem. 

Odborníci předpokládají, že napětí mezi USA, NATO a Ruskem se v dohledné době nesníží, spíše naopak. Myšlenka na přesun ozbrojených sil do východní Evropy zazněla už loni na summitu ve Walesu, ale doposud Západ respektoval dohodu, která byla uzavřena v roce 1997 mezi NATO a Ruskem. V této dohodě totiž ujistili představitelé NATO Rusko, že "za existující bezpečnostní situace neuvažují o dodatečném a stálém rozmístěni pozemních bojových sil v zemích blíže ruským hranicím." V dohodě se rovněž uvádí, že "NATO a Rusko na sebe nepohlížejí jako protivníci." 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace