Americká FBI chybovala, zřejmě způsobila odsouzení i smrt nevinných

Americká FBI chybovala, zřejmě způsobila odsouzení i smrt nevinných
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
20 / 04 / 2015, 07:45

Na nesrovnalosti při laboratorních analýzách důkazů se přišlo až při zpětné kontrole.

Na nesrovnalosti při analýzách důkazů se přišlo při zpětné kontrole za období od roku 2000 do současnosti. Specialisté, kteří mikroskopicky porovnávali vlasy poskytovali soudům chybná stanoviska. FBI i ministerstvo spravedlnosti už uznaly, že se chyby staly až v 95 procentech přezkoumávaných případů. 

FBI dosud na podnět advokátů přezkoumala analýzy použité během 268 procesů a zjistila, že v 257 z nich se soudy řídily chybnými stanovisky expertů. Během 32 z těchto soudů nakonec padly tresty smrti a 14 odsouzených už bylo popraveno.Čtyři obžalovaní byly soudem zbaveni všech obvinění.

FBI má v plánu prověřit dalších 1200 případů, v nichž sehrály roli analýzy jeho laboratoře. Vyšetřování probíhá už od roku 2012, kdy The Washington Post informoval o tom, že zkoumání vlasů mohla být velice pochybná a že jejich závěry mohly vést k odsouzení nevinných lidí.

Zdroj: washingtonpost.comeurozpravy.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace