Americká pohraniční hlídka prý používá poušť jako zbraň proti migrantům

Americká pohraniční hlídka prý používá poušť jako zbraň proti migrantům
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: mexická hranice
12 / 12 / 2016, 10:00

Podle skupiny obhájců práv práv ,,No More Death" z Arizony zosnovala americká pohraniční hlídka na americko-mexické hranici smrt mnoha migrantů a stojí i za zmizením desítek tisíc z nich.

Pohraniční hlídka k tomu podle aktivistů používá pouštní divočinu doslova jako ,,zbraň". Záměrně nahání migranty přes nehostinný terén, což vede k mnoha zraněním uprchlíků, v krajním případě i jejich smrti v extrémních podmínkách.

,,Zmizení tisíců lidí v odlehlé divočině na americko-mexické hranici se zapíše jako jeden z největších zločinů našich dnů," píše se v kritické zprávě aktivistů.

Skupina dále viní federální agenturu, která vysílá až 18 000 svých agentů na zhruba tříkilometrovou americko-mexickou hranici, z toho, že schválně sabotuje humanitární pomoc a že diskriminuje migranty bez dokladů, pokud jde o pomoc v nouzi. 

Zpráva čerpá z výpovědí 58 případů překročení hranice a 544 případů nahlášených na krizovou linku, která má na starosti evidenci a vyšetřování pohřešovaných migrantů. Od roku 1990 se podle zprávy pohřešuje 1 200 migrantů.

Mateřská organizace pohraniční hlídky Celní správa a úřad na ochranu hranic vydala prohlášení, v němž hájí své záznamy, které jsou podle ní v pořádku:

,,Náš úřad ctí lidský život a úzce spolupracuje s oficicálními představiteli ze zahraničí a s institucemi zajišťujícími vymahatelnost práva, dále spolupracuje s místními samosprávami, abychom informovali migranty, kteří chtějí překročit ilegálně americko-mexicko hranici, o případných rizicích při překročení těchto hranic."

Federální agentura naopak obviňuje ze smrti migrantů převaděče. Ti podle agentury lžou, když říkají svým ,,zákazníkům", že jejich cesta bude bezpečná, ale ve skutečnosti je terén zrádný a podmínky extrémní.

Další dvě zprávy, které chce ,,No More Deaths" v blíže neurčeném čase vydat, mají pak detailně popisovat podezření, že agenti úmyslně ničí humanitární pomoc. 

 

Zdroj: theguardian.com

Tagy článku