Americká policie dopadla Afgánce Rahamiho podezřelého z teroristického útoku

Americká policie dopadla Afgánce Rahamiho podezřelého z teroristického útoku
Popisek: FBI
20 / 09 / 2016, 07:45

Obvinění v souvislosti se samotnými víkendovými útoky podle AP zatím policie nevznesla.

New York 20. září (ČTK) - Policisté včera po přestřelce zadrželi podezřelého Ahmada Khana Rahamiho, naturalizovaného Afghánce, který je podezřelý z podílu na teroristických útocích v New Yorku a New Jersey a obvinila ho z pětinásobného pokusu o vraždu policistů. Obvinění souvisí s pondělním dramatickým zadržením  Rahamiho, který byl zajištěn ve městě Linden, které leží na dohled od newyorského Staten Islandu. Při zatýkání byl zraněn, podle očitých svědků byl ale při vědomí. Střelná zranění utrpěli i dva policisté, oba jsou ale mimo ohrožení života. Výši kauce soud stanovil na 5,2 milionu dolarů (125,7 milionu Kč). 

Policie má podezření, že víkendové útoky, stejně jako výbušná zařízení nalezená v okolí, jsou dílem teroristické skupiny působící v New Jersey a v New Yorku, uvedla televize CNN.

Podle newyorského guvernéra Andrewa Cuoma se úřady nedomnívají, že by Rahami byl součástí nějaké teroristické buňky. "Nemáme důvod se domnívat, že by hrozilo od Rahamiho nebezpečí nebo že existuje nějaká Rahamiho buňka," řekl Cuomo. Ještě v pondělí přitom policie uvedla, že se domnívá, že útoky jsou dílem teroristické skupiny působící v New Jersey a v New Yorku.

Pět nástražných zařízení našla policie ve městě Elizabeth v New Jersey. Nálože objevili bezdomovci v batohu umístěném v odpadkovém koši, sdělil CNN místní starosta. Policisté podezřelou tašku odpálili. K náložím nebyly podle starosty připojeny žádné rozbušky. Města Linden a Elizabeth leží v New Jersey, ale jsou součástí širší newyorské aglomerace. Hranice největšího amerického města je od nich vzdálena jen několik metrů.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) rovněž oznámil, že na jednom z newyorských mostů zajistil podezřelé auto a vyšetřovatelé v souvislosti s útokem vyslýchají jeho posádku. Další podrobnosti ale nejsou k dispozici.

Tagy článku