Americká policie opět tvrdě zasáhla proti demonstrujícím Siouxům v Dakotě

Americká policie opět tvrdě zasáhla proti demonstrujícím Siouxům v Dakotě
Autor fotografie: Facebook / Morton County Sheriff's Department
21 / 11 / 2016, 08:00

V Severní Dakotě proběhla v neděli večer další demonstrace Siouxů, kteří se snaží zabránit stavbě ropovodu Bakken.

Indiáni sdružení v organizaci Standing Rock Sioux Tribe tvrdí, že stavbou ropovodu porušuje vláda jejich práva zaručená ústavou. Velká část potrubí totiž prochází rezervací Standing Rock, kde se nacházejí posvátná indiánská místa a hřbitovy. 

 

"Byli jsme napadeni vodními děly," řekl LaDonna Brave Bull Allard člen Standing Rock Sioux. "Venku je mráz a policisté na neozbrojené demonstranty opět zaútočili vodními děly, gumovými projektily a slzným plynem. Naši lidé jsou tady v pasti, modlete se za ně..." 

Morton County Sheriff's Department

V roce 1492 žilo v Americe asi 100 miliónů obyvatel, na konci 19. století jich byla již většina vyhlazena, odhaduje se, že přežilo pouhých 10% původní populace...

Místní šerif to ale vidí jinak, tvrdí, že se jedná o "pokračující nepokoje, kdy jsou protestující velmi agresivní". Podle šerifova mluvčího bylo nutné nasadit vodní děla, protože prý "demonstranti zapalovali ohně", zatčena byla podle něj pouze jedna osoba. 

 

Mluvčí Indiánů tvrdí, že bylo zraněno 167 lidí  sedm jich bylo převezeno se zraněními do nemocnice. Ohně si prý zapálili proto, aby si mohli uvařit a byli v teple. 

Předseda kmenové rady v rezervaci Standing Rock David Archambault tvrdí, že se místní ničeho nedopustili, jen bránili svoje území "Je to pro nás kruté období. V rodině jsme oslavili Den díkůvzdání, ale každoročně je to pro nás den smutku, protože jen připomíná, že na tomto kontinentu začala genocida Indiánů, a jak vidět,, pokračuje i dnes."  Zdroj: foxnews.comtheguardian.com

 

Protestů se vedle původních obyvatel účastní také ekologové. Ti ve svých prohlášeních připomínají, že stavba ohrožuje také místní zdroje pitné vody, negativně dopadá na celosvětové klima a v případě úniků ropy hrozí zamoření okolního prostředí.

Tagy článku

-->