Americká stíhačka F-22 sestřelila nad Aljaškou neidentifikovatelný objekt

Americká stíhačka F-22 sestřelila nad Aljaškou neidentifikovatelný objekt
Autor fotografie: Public domain|Popisek: F-22
10 / 02 / 2023, 22:00

Před necelým týdnem sestřelil nejdražší stíhací letoun světa, americký F-22 čínský špionážní balón, který se několik dní pohyboval nad územím USA. Nyní stroj F-22 zasahoval nad Aljaškou.

Špionážní balón sestřelila stíhačka F-22 řízenou střelou AIM-9 asi 11 kilometrů od pobřeží Jižní Karolíny. USA tvrdily, že balón byl vybavený špionážní technikou a přelétal nad územím, kde byly i základny americké armády. Sestřel byl proveden až poté, co už nebylo civilní obyvatelstvo ohroženo.

Nyní přinesl web Bloomberg informace, že letoun F-22 opět zasáhl a sestřelil létající objekt, který se pohyboval nad Aljaškou.

Americký prezident Joe Biden nařídil americké armádě, aby sestřelila objekt letící nad Aljaškou, oznámil dnes Bílý dům necelý týden poté, co stíhačky sestřelily údajný čínský špionážní balón nad Atlantickým oceánem.

"Na doporučení Pentagonu prezident Biden nařídil armádě, aby objekt sestřelila, a ona tak učinila," řekl novinářům mluvčí Národní bezpečnostní rady John Kirby.

Objekt se nacházel nad teritoriálními vodami USA, letěl ve výšce 40 000 stop a „představoval přiměřenou hrozbu pro bezpečnost civilních letů,“ řekl Kirby.

Objekt byl výrazně menší než špionážní balón sestřelený minulý týden, přibližně velikosti malého auta, uvedl Bílý dům. USA nevědí, zda byl objekt ve státním nebo soukromém vlastnictví, ale Pentagon doufá, že se mu podaří objekt získat a prozkoumat.

Zdroj: Twitter, Bloomberg

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace