FBI prováděla leteckou špionáž proti demonstrantům v Baltimoru

FBI prováděla leteckou špionáž proti demonstrantům v Baltimoru
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
07 / 05 / 2015, 14:45

FBI dnes připustila, že při posledních nepokojích v americkém Baltimoru používala speciální letadla k monitorování demonstrantů. Američtí ochránci lidských práv bijí na poplach.

Na základě nátlaku Amerického svazu pro občanské svobody (ACLU) americká FBI dnes oznámila, že tajně monitorovala občanské nepokoje v Baltimoru, které ve městě vypukly minulý týden.

Stovky zpráv o přeletech nejméně dvou letadel Cessna nad městem mezi čtvrtkem a sobotou se objevily v médiích a především na sociálních sítích. Uživatelé na Twitteru a Redditu se pokusili společně identifikovat letadla a obrátili se právě na ACLU. FBI původně  odmítla vůbec na podobné otázky odpovídat, tak se na FBI obrátili oficiálně přímo ochránci lidských práv 

"Podobné technologie jsou tajnými službami používané v příliš velkém rozsahu a veřejnost má právo vědět, co se děje" uvedl  analytik ACLU Jay Stanley Post.

"Letadla bylo využita především na podporu policejních orgánů při odhalování potenciální trestné činnosti s cílem umožnit rychlou reakci ze strany policistů v terénu," řekla mluvčí FBI Amy Thoreson ve středu pro deník Baltimore Sun a dodala, že tento postup byl schválen na "vysoké úrovni".

Letadla vybavená nejmodernějšími monitorovacími systémy totiž sledovala mnohem větší plochy než klasické policejní vrtulníky a přelétávala delší dobu, než bylo nutné, což vyvolalo otázku, zda nejsou porušovány občanské svobody a práva zaručená americkou Ústavou.

Stále se rozšiřující kompetence tajných služeb po celém světě s odvoláním na "boj proti teroristům" jsou trnem v oku nejen ochránců lidských práv "Anonymous varují před omezováním našich práv: Nebojte se, chraňte svoji svobodu!"

Zdroj: ibtimes.comwashingtonpost.com

Psali jsme také:

Česko připravuje ochranu před teroristickými útoky - okamžité uzavření státních hranic

Dopady teroru ve Francii - mimořádná policejní opatření na českých letištích

Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci

České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách

BIS požaduje osobní údaje klientů bank a údaje z daňového řízení

Předávání citlivých informací o finančních transakcích do USA? Ano, na základě mezinárodní Dohody FATCA

Tagy článku