Americká telekomunikační firma AT&T pomáhala USA špehovat miliardy e-mailů a hovorů

Americká telekomunikační firma AT&T pomáhala USA špehovat miliardy e-mailů a hovorů
Popisek: Americká veřejnost je rozsahem špehování pobouřena
16 / 08 / 2015, 07:45

Amerika čelí dalšímu špionážnímu skandálu. Provalila se mnoho let let trvající spolupráce mezi americkou přední telekomunikační firmou AT&T a Národní agenturou pro bezpečnost (NSA).

Ačkoli se dlouho vědělo, že americké tajné služby využívají spolupráce s telekomunikačními operátory, podle dokumentů NSA, které nyní vypluly na povrch, se ukazuje, že vztah s firmou AT&T byl výjimečný. Jeden dokument dokonce popisuje firmu jako "extrémně ochotnou spolupracovat".

Dokumenty, které popisují dlouhodobou kooperaci mezi AT&T a NSA, jsou z let 2003 až 2013 a jako již poněkolikáté by měly pocházet od bývalého spolupracovníka NSA Edwarda J. Snowdena. Telekomunikační firma podle nich prý umožnila NSA přístup k miliardám e-mailů, které prošly domácí sítí. AT&T dokonce špionážní službě NSA poskytovala technickou oporu při provádění tajného soudního příkazu, který umožňoval nahrávat veškerou internetovou komunikaci v ústředí Organizace spojených národů, která je zákazníkem AT&T.

Firma umístila tajná zařízení na 17 internetových hlavních uzlech a  její inženýři prý byli první, kteří používali nové sledovací technologie vynalezené špionážní agenturou. V roce 2011, v návaznosti na desáté výročí teroristického útoku z 11. září 2001, začala prý firma AT&T poskytovat NSA záznamy více než 1,1 miliardy vnitrostátních mobilních hovorů denně.

Telekomunikační gigant AT&T okolo poskytování dat NSA mlží, respektive popírá míru spolupráce, která vyplývá z uveřejněných dokumentů.

 "Neposkytuje žádným vyšetřovacím úřadům dobrovolně žádné informace kromě případů ohrožení života, když jde o čas," uvedl mluvčí AT&T Brad Burns.

Jestli nadstandardní spolupráce mezi telekomunikační firmou a tajnými službami pokračuje dodnes, není jasné. Když před dvěma lety Edward J. Snowden odhalil metody NSA, některé významné technické firmy ze Silicon Valley, které rozsah špionáže popudil, vymyslely nové šifrování, které by měla zamezit snadnému získávání dat tajnými službami.

Zdroj: The New York Times

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace