Americká věznice Supermax v Coloradu: "High-tech verze pekla". Určena pro teroristy

Americká věznice Supermax v Coloradu: &quote;High-tech verze pekla&quote;. Určena pro teroristy
Autor fotografie: Federal Bureau of Prisons
18 / 07 / 2015, 15:30

Supermoderní vězení určené pro ty nejhorší mukly z nejhorších - teroristy a sériové vrahy. Horší než Guantanámo, k zešílení. Mé nového klienta- teroristu Carnajeva.

18.7.2015 / 21letý Džochar Carnajev, jeden z útočníků na městský maratón v Bostonu před dvěma lety, který byl 15. června odsouzen k trestu smrti,  byl skutečně v těchto dnech přemístěn do nejstřeženější věznice Supermax. Uvedlo to americké ministerstvo spravedlnosti. Zde bude čekat na rozsudek odvolacího soudu, který rozhodne, zda bude vykonán trest smrti. (Zdroj: CNN News)

  Džochar Carnajev

14.5.2015 / Celková kapacita nejmodernější věznice v USA ADX Florence je 432 vězňů, aktuálně je zde umístěno 416 nejtěžších zločinců včetně atentátníků ze září 2001. V americkém vězeňském systému se jedná o zařízení s nejvyšším stupněm zabezpečení a je spravováno federální vězeňskou službou USA ministerstva spravedlnosti. Věznice je známá i jako Supermax nebo Alcatraz Skalnatých hor. (zdroj: wikipedia)

Věznice je určena pouze pro muže, kteří byli klasifikováni jako "zvláště nebezpeční" kvůli předchozím útokům na spoluvězně nebo dozorce, případně kvůli opakovaným útěkům. ADX byla sice původně určena pro násilníky a "útěkáře", včetně sériových vrahů, ale v posledních letech se sem prioritně umisťují odsouzenci za trestné činy související s terorismem. 

Zde s největší pravděpodobností skončí i Džochar Carnajev, kterého americká porota včera uznala  vinným ze spáchání bombového útoku na Bostonský maraton ve všech bodech obžaloby. Hrozí mu tak trest smrti. Carnajev má podle poroty mimo jiné na svědomí smrt tří lidí a zranění 264 osob při atentátu z dubna 2013. Mimo to je Carnajev vinen i ze smrti policisty o několik dní později při pronásledování atentátníků. Verdikt se v podstatě očekával. Soud musí ještě rozhodnout, zda Carnajeva pošle na doživotí do vězení nebo zda mu dokonce vyměří trest smrti. Zdroj: lidovky.cz

ADX Florence byla postavena jako reakce na několik závažných porušení bezpečnosti ve federálních věznicích v roce 1983, při kterých byli napadeni a zavražděni dozorci. Základní myšlenkou bylo absolutně od sebe oddělit dozorce a vězně a s využitím nejmodernější technologie co nejvíce zabezpečit celé vězeňský komplex. ADX byla otevřena v listopadu 1994 ve Fremont County, starém hornickém městě na úpatí Skalistých hor, které se tehdy potýkalo s vysokou nezaměstnaností. Věznice tak přinesla celému okresu přes 750 pracovních míst. 

ADX se od ostatních federálních věznic odlišuje tím, že vězni jsou umístěni ve zvukotěsných samotkách o rozměrech 2 krát 3 metry s betonovým nábytkem, kde tráví 23 hodin denně. Pokud se chovají slušně, může jim být přidělena černobílá televize, kde mohou sledovat základní televizní kanály. Jídlo se podává úzkými otvory v ocelových dveřích a nedostávájí se téměř vůbec do styku s ostatními vězni ani s dozorci.

Zdroj: YouTube, CNN

Hodinu denně mohou na vycházku v malém střeženém prostoru (spíše kleci s výhledem na oblohu přes mříže) a pouze s pouty a řetězy. Sprcha je vězňům povolena třikrát týdně, mají povolený jeden 15 minutový telefonát příbuzným, který je monitorován. Návštěvy, dokonce i s jejich právníky, musí být pouze přes plexisklo a prostřednictvím telefonu. Dopisy jsou omezeny jak délkou, tak příjemcem; nemají právo psát komukoliv. 

Aktuálně si v ADX odpykávají doživotní trest například americký terorista Terry Nichols (výbuch v Oklahoma City v roce 1995, kdy zahynulo 161 lidí), vrah Unabomber - Theozinore Kaczynski (jeho poštovní bomby zabily čtyři osoby a těžce zranily dalších 29 osob), organizátor útoku na WTC v New Yorku Ramzi AhmedYousef nebo Olympijský atentátník Eric Robert Rudolph (bombový útok na OH v Atlantě, kde zavinil smrt 2 a zranění 111 lidí). Zdroj: ceskenoviny.cz

V celách i po celém objektu je nepřetržitě sledují kamery CCTV, cely jsou navíc monitorovány desítkami laserových paprsků a tlakovými detektory. Všechny dveře se otevírají automaticky. Po obvodu objektu jsou umístěny betonové strážní věže s několika desítkami odstřelovačů, mezi vězeňským objektem a okolím je umístěno několik řad ostnatého (žiletkového) drátu, v meziprostoru hlídají speciálně vycvičení psi. Vstup do komplexu je možný jen tunelem s přechodovými stanovišti. Veškeré ovládání je zajištěné centrálními dispečinky, které monitorují veškeré přístupy, záznamy CCTV, čidel, všechno. Dohled není pouze nad odsouzenými, ale i nad jejich dozorci. Každý krok, každá minuta služba je monitorována. 

Dozorci i novináři, kteří měli možnost navštívit vězení se shodují na tom, že se jedná o nejostřejší zařízení, které kdy poznali. Podle mnoha z nich se jedná o "čistou verzi tichého pekla", které je proti jiným věznicím naprosto odlišné. Liší se totiž absolutním samotou a monotónností, která vězně doslova ubíjí. 

Zdroj: YouTube, CBS Boston

Na zavedený vězeňský systém v Supermaxu si opakovaně stěžují jak advokáti odsouzených, tak i organizace na ochranu lidských práv. "Podle některých zpráv jsou podmínky na Guantánamu lepší než v ADX," uvedla Laura Rovner z právnické fakulty univerzity v Denveru, která již zastupovala deset vězňů z  ADX. A doplnila, že  v minulosti  byly sice podány na věznici žaloby za protiústavní "kruté a nelidské" podmínky, ale žádná z nich nebyla úspěšná. V současnosti jsou podány další žaloby a soudní řízení ještě nebylo ukončeno. 

Podle ní je systém tak krutý, že jeden z jejích klientů se ujal vosy, která omylem vlétla do jeho cely, krmil ji a mluvil s ní jako s přítelem. Podle soudních dokumentů už sedm vězňů spáchalo sebevraždu, naposledy v roce 2013, kdy se odsouzený oběsil na prostěradle. Doposud nikdo neutekl. 

Bývalý vězeň Raymond Luc Levasseur, který strávil  v ADX pět let za bombové útoky po celých USA, pojmenoval vězení jako "high-tech verzi pekla, která vymaže všechny lidské smysly". Pro deník Boston Globe uvedl v telefonickém rozhovoru: "Je to tak strašná zkušenost...totálně vás to emocionálně utlumí, musíte se stáhnout do sebe." Celé vězení je podle něj úplně antiseptické "téměř bez zápachu".

 Zdroj: Federal Bureau of Prisons, The Boston Globe

Tagy článku