Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
Kromě CIA, NSA a FBI bude založena další agentura CTIIC (Cyber Threat Intelligence Integration Center). Obamova administrativa se obává sofistikovaných hackerských útoků. Přijde další fáze špehování jako je program PRISM?
ZDroj: FOX NEws
Podle agentury FOX News by americká vláda měla dnes oficiálně oznámit vznik nové agentury na boj proti kybernetickým útoků cílených na americké soukromé společnosti i vládní organizace.
Agentura pod názvem Cyber Threat Intelligence Integration Center (CTIIC) bude mít obdobné kompetence a postavení jako již zřízené "Národní Protiteroristické Centrum" (National Counterterrorism Center) a bude součástí "komplexní strategie pro řešení nejzávažnějších bezpečnostních ohrožení, kterým čelí USA".
Několik vládních agentur je do boje proti hackerům již zapojeno, ať je to CIA, ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, FBI nebo NSA, ale podle zdrojů z vládních kruhů má tyto agentura vyplnit existující mezery a "zlepšit naše povědomí o existující situaci a posílit ochranu kyberprostoru v zájmu vlády USA". Současně by se měla zjednodušit komunikace mezi jednotlivými agenturami, včetně stanovení osob odpovědných za sdílení komunikací se soukromým sektorem."
V letošní projevu o stavu Unie prezident Obama vyzval Kongres k přijetí takových opatření, která by minimalizovala hrozbu kybernetických útoků a krádeže identity. Obamova administrativa evidentně reaguje na hackerské útoky, kterým padly za oběť např. americká společnost Home depot ("Zmizela data z 56 milionů kreditek. Byli to chytří zloději, reaguje poškozená firma"), Sony Pictures ("Hackeři opakovaně napadli SONY Pictures a požadovali výkupné"), a další.
Především o kyberútocích na Sony Pictures jsme psali v našich článcích "Teroristé vyhráli" nebo "Ohrožení národní bezpečnosti USA"
Zůstává otázkou, zda pod rouškou "ochrany USA před kyberútoky" nebudou posíleny pravomoce vládních úředníků ke sledování aktivit řadových občanů na internetové síti. Nakonec nebylo by to poprvé.
Národní bezpečnostní agentura (NSA) již od roku 2007 realizuje tajný bezpečnostní program pod názvem PRISM (oficiální název operace US-948XN), který je prioritně zaměřený na celosvětové sledování elektronické komunikace Je provozován na základě zákona o zahraničním zpravodajství a dohledu (FISA) pod dohledem federálního soudu pro dohled nad zpravodajskými službami v zahraničí (FISC). Informace o programu PRISM unikly na veřejnost přičiněním Edwarda Snowdena, který byl externím spolupracovníkem Národní bezpečnostní agentury a bez jejího svolení je poskytl novinářům z novin The Washington Post a The Guardian, které je zveřejnily na 6. června 2013.
Podle Snowdenovo informací se na projektu podílí řada velkých internetových společností, například Microsoft (od roku 2007), Yahoo! (od 2008),Google (od 2009), Facebook (od 2009), Paltalk (od 2009), YouTube (od 2010), AOL (od 2011), Skype (od 2011) a Apple (od 2012). Společnosti ovšem spolupráci nad rámec vyžadovaný zákony popřely. Zdroj: wikipedia
Úkoly NSA:
- získávání informací ze zahraničí technickými prostředky. NSA zachytává, odposlouchává a v mezích možností dešifruje různé komunikační kanály po celém světě. Takovou aktivitu ovšem smí vyvíjet jenom v zahraničí (odposlechy v rámci USA zajišťuje typicky FBI). Její historie je nicméně poseta rozličnými aférami, z nichž vyplývá, že NSA sledovala i americké občany.
- zabezpečení komunikace americké vlády proti tomu, co sama dělá v zahraničí.
- zajištění celkové kryptografické bezpečnosti. NSA provádí kryptoanalýzu, ale zároveň vyvíjí, nebo se alespoň podílí na vývoji kryptografických algoritmů a zařízení.
Podle odborníků je rozsah špehování agenturou NSA obrovský. Většina internetové komunikace probíhá prostřednictvím malého množství amerických společností, které oficiálně nepotvrzují, že by poskytovaly veškerá data NSA, ale nicméně je tomu tak (zdroj: tech.ihned.cz).
Z toho důvodu se také tajné služby obávají masivního rozšíření šifrovacích metod, šifrování dat a komunikace přímo jednotlivými účastníky, jejich vlastními klíči a prostředky, kterým důvěřují.
Psali jsme také:
DETEKT - nesledují vás tajné služby?
Norští novináři odhalili tajné odposlechy mobilních telefonů v centru Osla. Kdo sleduje premiéra?
Policie vám může do počítače nasadit červa. Nevíte o tom a nikdy se to nedozvíte
Váš počítač i mobil v ohrožení! Od této chvíle nepoužívejte neznámá USB zařízení
Google a Apple - šifrování dat se nelíbí FBI a tajným službám