Americká vláda se prý snaží "potopit" největší německou banku. Hrozí další finanční krize?

Americká vláda se prý snaží &quote;potopit&quote; největší německou banku. Hrozí další finanční krize?
30 / 09 / 2016, 17:30

Na vině je především skandál s hypotéčními cennými papíry. V případě krachu se mohou „nakazit“ i další evropské banky.

Deutsche Bank, největší německá a čtvrtá největší evropská banka, je na kolenou. Finanční dům čelí rostoucí nedůvěře investorů, kteří se k ní otáčejí zády. Zdroj: ekonomika.idnes.czreuters.com

Prestižní americký ekonomický deník The Wall Street Journal (WSJ) ostře zkritizoval ekonomickou politiku americké vlády vůči německé Deutsche Bank. Požadavek Washingtonu, který po bance požaduje kvůli prodeji hypotečních cenných papírů z let 2005-2007 až 14 miliard dolarů (337 miliard Kč), označil list za útok na německou instituci. Takový požadavek je totiž zcela mimo možnosti banky, jejíž akcie se následně propadly až o 20 procent a s nimi také akcie dalších evropských bank.

Pokud by Deutsche Bank zkrachovala, způsobilo by to finanční krizi, která by postihla řadu evropských finančních institucí. Český bankovní sektor je ale tak stabilní, že by jej tyto problémy neměly ohrozit, shodli se analytici. Spojené státy požadují po bance zaplatit 14 miliard dolarů (337 miliard korun) kvůli nekalým praktikám na trhu hypotečních cenných papírů před finanční krizí v minulém desetiletí. Zaplatit takovou sumu je mimo možnosti banky. 

Německá vláda již dříve popřela zprávy tisku, podle nichž chystá finanční záchranu největší německé bankovní instituce.

Akcie německé banky Deutsche Bank po zahájení dnešního obchodování prudce oslabily a vůbec poprvé se ocitly pod hodnotou deseti eur (270 Kč). Mohou za to zprávy, že některé hedgeové fondy ve Spojených státech omezily své obchody s bankou kvůli hrozbě vysoké pokuty, které banka čelí v USA. Zdroj: e15.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.