Americké A-10 zaútočily na konvoj ISIS vezoucí ropu

Americké A-10 zaútočily na konvoj ISIS vezoucí ropu
Autor fotografie: 7th Army Joint Multinational Training Command|Popisek: Ilustrační foto A-10
17 / 11 / 2015, 08:30

V pondělí zaútočily americké bitevníky A-10 a gunshipy AC-130 na konvoj nákladních automobilů Islámského státu, který pašoval ropu ze Sýrie, což je hlavní zdroj příjmů pro ISIS.

Podle prvotních anylýz, letadla USA zničila 116 nákladních automobilů z celkem 295 u Deir al-Zour v Sýrii. ISIS používá svou flotilu asi 1000 cisternových vozů k vyvážení ropy, díky čemuž vydělává asi až 40 milionů dolarů za měsíc na financování svých teroristických operací.

USA se obávaly civilních obětí při útocích na cisterny a proto před nějakou dobou od útoků upustily. Podle The New York Times hodiny před bombardováním americká letadla shodila letáky, aby řidiči opustili své kamiony, a byly tak ušetřeny životy civilistů.  

Operace byla naplánována ještě před teroristickými útoky v Paříži 13. listopadu. 

Zdroj: The Week

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace