Americké bombardování Laosu bylo tím největším v historii

Americké bombardování Laosu bylo tím největším v historii
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: B-52 nad Vietnamem
08 / 09 / 2016, 08:15

S politováním to zkonstatoval americký prezident Obama jako vůbec první americký prezident na návštěvě Laosu. Podle odminovacích firem je v Laosu až 288 miliónů kusů kazetové munice a asi 75 miliónů nevybuchlých bomb.

"Vzhledem k naší historii zde jsem přesvědčen, že Spojené státy mají morální povinnost pomáhat Laos vyléčit," řekl Obama.

Odkazoval na americké tajné a ničivé bombardování Laosu během vietnamské války v 60. a 70. Letech minulého století.

Asi 90 miliónů dolarů bude utraceno během příštích tří let za odstranění kazetových bomb a další nevybuchlé munice. To je velký rozdíl oproti 100 miliónům za posledních 20 let.

Obama se ale za bombardování neomluvil.

Ve svých komentářích v úterý prezident Obama popsal Laos jako nejvíce postižený národ těžkým bombardováním v historii. Průměrně osm bomb za minutu bylo shozeno během vietnamské války mezi roky 1964 a 1973, tedy více než v průběhu celé druhé světové války…

Odhaduje se, že při americkém bombardování Laosu v rámci "tajné války" mezi roky 1964 a 1973 bylo svrženo přes dva miliony tun bomb a zahynulo 350 000 civilistů. Problémem do dnešního dne je i nevybuchlá munice z kobercových náletů – podle průzkumu z roku 2009 tato munice zabila 29 tisíc lidí od roku 1964, v posledních dvou letech stále více než 100 lidí ročně se stane obětí, 60 % zemře, 40 % jsou děti.

Zdroj: BBC, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.