Americké drony operují na Libyí

Americké drony operují na Libyí
Autor: U.S. Air Force
27 / 10 / 2016, 12:00

Spojené státy rozšířily výčet svých základen pro provoz bezpilotních letounů o Tunisko.

Washington (ČTK) - Včera o tom s odvoláním na nejmenované americké vládní přestavitele informovaly deník The Washington Post a agentura Reuters. Obě média se shodují, že Američané využívá blíže neupřesněné zařízení v Tunisku od června a že slouží k operacím proti radikálnímu hnutí Islámský stát v sousední Libyi.

Agentura Reuters s odvoláním na francouzský deník Le Monde uvedla už letos v únoru, že se francouzské speciální jednotky a zpravodajská komanda  podílejí spolu s USA a Velkou Británií na tajných operacích proti islámským radikálům v Libyi. Podle médií provádějí tato komanda "občasné cílené údery" proti vůdcům ultra-radikální islamistické skupiny s cílem snížit jejich vliv v Libyi. 

Dálkově řízené stroje, které startují z Tuniska, létají podle informací The Washington Post prozatím bez výzbroje a jejich hlavním cílem je sběr zpravodajských informací v libyjské Syrtě, jejíž část i přes ofenzivu vládních sil nadále ovládá IS.

USA postup libyjských vojáků proti IS podporují, americké letectvo od srpna podniklo přes 300 náletů na cíle IS v Syrtě.

Administrativa Baracka Obamy o základnu v Tunisku usilovala jako součást bezpečnostní strategie v arabském světě, která v bezprostředním dosahu proti radikálům ohrožujících Západ předpokládá nejen rozmístění bezpilotních letounů, ale i malých týmů pro speciální operace, uvedl americký deník. S odkazem na svůj zdroj dodal, že základna v Tunisku uzavírá kritický slepý bod, který Američané a jejich západní spojenci v severní Africe měli.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace