Americké drony s laserem proti ruskému protivzdušnému systému S-400

Americké drony s laserem proti ruskému protivzdušnému systému S-400
Autor fotografie: U.S. Navy |Popisek: X-47B Completes First Carrier-based Arrested Landing
28 / 02 / 2015, 18:45

USA zrychlily vývoj bezpilotních letadel pro vojenské účely. Drony ponesou jaderné zbraně a budou útočit na obranné systémy protivníka.

Nejnovější informace se zmiňují o tom, že USA chtějí nahradit bombardéry B-52H, B-1B a B-2A zcela novým strategickým bombardérem, který bude schopen letu bez posádky a může být vyzbrojen jadernými střelami. Neviditelný bombardér označovaný jako LRS-B (Long Range Strike-Bomber), B-3 bude zřejmě vyráběn konsorciem Northrop Grumman a Lockheed Martin/Boeing. Měl by dosahovat velkých hypersonických rychlostí s doletem 10 tisíc kilometrů a základním požadavkem americké armády je jeho schopnost proniknout silnou protileteckou obranou nepřítele i ve dne.

A právě ruská protiletecká obrana je na vysoké úrovni. Nejmodernějším a nejvýkonnějším protivzdušným raketovým kompletem ruské armády je v současnosti S-400 Triumf, jenž je konkurentem známých amerických systémů Patriot (zdroj: fanda.nova.cz).

Ruská společnost Rosoboronexport a čínské ministerstvo obrany se už v listopadu 2014 domluvily o dodávkách nejméně šesti ruských protiletadlových raketových systémů S-400 Triumf do Číny. Částka se odhaduje na 3 miliardy USD (zdroj: czech.ruvr.ru)

Systém S-400 patří do nové generace protivzdušných systémů. Je vyvinutý Ústřední vývojovou kanceláří Almaz a je pokračovatelem úspěšné řady S-300 (SA-10). Je určen k odhalování a sestřelování současných i perspektivních vzdušných cílů, jako jsou například taktické a strategické bombardéry, křižující střely Tomahawk, další, i přesně naváděné typy střel a letouny AWACS, na vzdálenost až 400 km (to je 2-2,5 krát více než jeho předchůdce S-300PMU). Může útočit na cíle letící rychlostí až 4,8 km/s, což odpovídá balistické střele s dostřelem 3500 km. Může též detekovat neviditelné letouny a další cíle na všech letových výškách (zdroj: military.cz)

Novinkou amerického vojenského letectva k vyřazení ruského systému protivzdušné obrany je bezpilotní letadlo od General Atomics Avenger (dříve Predator C). První prototyp vzlétl už v dubnu 2009. Avenger je poháněn turbodmychadlovým motorem, a je vybaven, obdobně jako bombardéry systému stealth, nejmodernějšími zbraňovými systémy ukrytými v trupu a elektronikou. Avenger může nést až 3500 kg zbraní, operační dostup je 15 kilometrů, doba letu 20 hodin a rychlost 740 km/hodinu (zdroj: navaldrones.com)

Úspěšně už byly ukončeny zkoušky dalšího vojenského dronu X-47B od společnosti Northrop Grumman, který byl testován v rámci programu UCLASS (Unmanned Carrier Launched Airborne Surveillance and Strike System). Jde o vývoj robotických letadel pro letadlové lodi, které by fungovaly jen s minimem lidských zásahů do celého procesu. Může tankovat palivo ve vzduchu a zřejmě byly vyřešeny problémy se vzletem i přistáním na letadlových lodích, protože se jedná o mimořádně složitý manévr (video: zdroj YouTube, U.S. Navy )

 Psali jsme také:

Rusové testují na Ukrajině své nové zbraně

Drony zasahují proti milicím Shebab v Somálsku

Inteligentní drony jako součást armádní výzbroje

Americký špionážní podvodní dron GhostSwimmer

Drony a mapování kritické infrastruktury

Záběry jako z Hvězdných válek - souboje dronů jsou realitou

 

Tagy článku