Americké F-15 se stahují z Turecka. Proč?

Americké F-15 se stahují z Turecka. Proč?
Autor: Erin Babis/ US Air Force |Popisek: US Air Force F-15E Strike Eagle odlétá z letecké základny RAF Lakenheath na podporu operace Inherent Resolve, 12 listopadu 2015.
20 / 12 / 2015, 09:45

Po necelých dvou měsících jsou z Turecka stahovány F-15. Ruská propaganda tvrdí, že Amerika se bojí Ruska.

Americké stíhačky F-15 rozmístěné dočasně na letecké základně Incirlik na jihu Turecka, se začnou ve středu vracet na základnu britského vojenského letectva. Informaci zveřejnil server cz.sputniknews.com a odvolává se na komentátora italského deníku Il Giornale, který napsal: „Toto rozhodnutí bylo přijato nejspíše poté, co Ankara sestřelila ruský Su-24", a podotýká, že dosud není známo, jestli chtěl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tímto gestem prokázat službu USA, anebo to udělal ze svých osobních důvodů. Avšak podle názoru pozorovatele Il Giornale, nečekané rozhodnutí Pentagonu opustit tureckou základnu vypadá v každém případě divně.

Šest F-15C Eagle patřících k 493rd Fighter Squadron ze základny RAF Lakenheath ve Velké Británii přiletěly na leteckou základnu Incirlik v Turecku, poblíž hranic se Sýrií teprve 6. listopadu.

Podle US Air Force byly tyto stroje určené pro vybojování vzdušné nadvlády poslány do blízkosti Sýrie jako demonstrace neochvějné podpory turecké svrchovanosti a kolektivní bezpečnosti v regionu. 

Proruský deník spekuluje, že "Rozhodnutí o stažení F-15 se časově shodlo s rozvinutím ruských protiletadlových komplexů S-400, které „mohou sestřelovat všechny stíhačky čtvrté generace". „Vychází, že Amerika se bojí Ruska?"

"Nasazení F-15C v Turecku byl vždy zamýšleno pouze na krátkou dobu a byla to okamžitá reakce na žádost turecké vlády, "řekl  Thomas Barger, mluvčí amerických vzdušných sil v Evropě. "Turecko je plně schopno uhlídat a ochránit si svůj vzdušný prostor. Nicméně my jsme schopni velmi rychle reagovat a v případě potřeby opět zajistit jejich dočasné umístění ." Zdroj: airforcetimes.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace