Americké stíhačky v Sýrii proti ruským systémům S-300?

Americké stíhačky v Sýrii proti ruským systémům S-300?
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Kdo z koho
04 / 08 / 2015, 08:00

Podle The Wall Street Journal dal prezident Obama rozkaz provádět nálety na obranu svých spojenců v Sýrii.

To ale rozhodně nejsou spojenci syrského prezidenta Bašára Asada, který dosud vládne na malém kousku území bývalé Sýrie.

O rozkouskovaném území bývalé Sýrie jsme psali v článku: Území ovládané Islámským státem se zmenšuje

Tento Obamův rozkaz má chránit absolventy amerického výcviku v Jordánsku a Turecku, kteří jsou zároveň členy syrské opozice. Mluvčí Národní bezpečnostní rady Alistair Baskey řekl, že Bílý dům jeodhodlán zajistit úspěch novým jednotkám a umožnit jim plnit misi. Tato podpora podle něj zahrnuje "obrannou palbu na jejich ochranu".

Americkým letadlům tedy hrozí střet s protileteckou obranou Sýrie, která podle Izraelců a Kuvajťanů vlastní i ruské systémy S-300, které byly do země dovezeny ruskými loděmi v roce 2013. Čistě teoreticky režim Bašára Asada mohl objednat až 4 baterie S-300 s 144 raketami. Otázkou je, kolik těchto systémů přežilo vlnu bojů v rozervané zemi, a zda umí syrský režim tyto rakety nasadit bez pomoci „vojenských poradců“.

Systém S-300 PMU2 Favorit dokáže útočit až na 36 cílů najednou a koordinovat současně 72 střel – dosah systému je odvislý od nasazených raket. Raketa 48N6E2 je schopna zasáhnout cíle na 200 kilometrů ve výšce až 27 kilometrů a podle ruského tvrzení stačí i na nejmodernější stíhací letoun světa F-22 Raptor. Starší verze raket má dolet asi 47-150 kilometrů.

Raptor již proti Islámskému státu zasahoval: Raptor: nejmodernější stíhač proti ruským protiletadlovým systémům

Je otázkou, zda nebude na obou stranách snaha tento systém „otestovat“. Američané si zkusí, zda jsou schopni systém neutralizovat/zničit, vojenští poradci na druhé straně budou chtít ověřit, zda systém funguje, jak se uvádí v reklamních letácích.

Zdroj: Israel News, Wikipedie, ČT

Tagy článku