Americké tanky Abrams dorazily do Lotyšska

Americké tanky Abrams dorazily do Lotyšska
Autor: Youtube|Popisek: Abrams M1 A2 v Rize
09 / 03 / 2015, 21:45

Dnes se v Rize vylodilo okolo 120 amerických pancéřových jednotek a to včetně tanků Abrams M1A2 a vozidel Bradley M2A3. Příchod spojeneckých jednotek přivítal lotyšský ministr obrany Raymond Vejonis.

"Přítomnost našich spojenců (USA a NATO) je potvrzením solidarity a bezpečnosti v tomto regionu," řekl Vejonis v prohlášení na Twitteru.

Tanky připluly do Lotyšska na lodi Liberty Promise a v pondělí byly vyloženy v rižském přístavu.

Generál John O'Conner řekl že "Za svobodu se musí bojovat, svobodu je třeba bránit," jak uvedlo americké velvyslanectví v Rize na svém twitterovém profilu. Americký generál dodal, že jednotky mohou zůstat tak dlouho jak bude třeba, aby odradily ruskou agresi.

Po obsazení Krymu Ruskem, má USA zájem posilovat svou přítomnost v pobaltských státech a v Polsku, aby tyto státy uchránili před případnou ruskou agresí. V současné době je v Lotyšsku více než 150 amerických vojáků.

USA chce postupně rozšířit operaci Atlantic Resolve od Baltu až k Černému moři.

Abrams

Technickou zajímavostí tanku Abrams je jeho dvoukompresorová plynová turbína Avco Lycoming AGT1500C, s výkonem 1119 kW (1500 hp). Zrychlení z 0 na 32 km/h trvá pouhé 7,2 s. Turbína zaručuje vysokou pohyblivost a také se vyznačuje velmi tichým chodem (proto přezdívka „Šeptající smrt“). Výhodou turbíny je její snadná vyměnitelnost v polních podmínkách a možností výběru paliva (turbína může spalovat benzín, naftu, ale klidně i petrolej apod.). Nevýhodou je pak obrovská spotřeba – na 1 galon (3,79 l) neujede ani 0,6 míle (1 km).[1] Palivové nádrže tanku Abrams jsou proto vskutku obrovské (pojmou 1908 l paliva). Tank je také opatřen automatickou hydrokinetickou převodovkou (DDA X1100-3B), která nabízí 4 rychlosti vpřed, 2 vzad, neutrál a otáčení na místě.

Maximální rychlost tanku se pohybuje v rozmezí 67–72 km/h podle verze.

Zdroj: Twitter, RT, General Dynamics Land Systems

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace