Americké tanky Abrams dorazily do Lotyšska

Americké tanky Abrams dorazily do Lotyšska
Autor fotografie: Youtube|Popisek: Abrams M1 A2 v Rize
09 / 03 / 2015, 21:45

Dnes se v Rize vylodilo okolo 120 amerických pancéřových jednotek a to včetně tanků Abrams M1A2 a vozidel Bradley M2A3. Příchod spojeneckých jednotek přivítal lotyšský ministr obrany Raymond Vejonis.

"Přítomnost našich spojenců (USA a NATO) je potvrzením solidarity a bezpečnosti v tomto regionu," řekl Vejonis v prohlášení na Twitteru.

Tanky připluly do Lotyšska na lodi Liberty Promise a v pondělí byly vyloženy v rižském přístavu.

Generál John O'Conner řekl že "Za svobodu se musí bojovat, svobodu je třeba bránit," jak uvedlo americké velvyslanectví v Rize na svém twitterovém profilu. Americký generál dodal, že jednotky mohou zůstat tak dlouho jak bude třeba, aby odradily ruskou agresi.

Po obsazení Krymu Ruskem, má USA zájem posilovat svou přítomnost v pobaltských státech a v Polsku, aby tyto státy uchránili před případnou ruskou agresí. V současné době je v Lotyšsku více než 150 amerických vojáků.

USA chce postupně rozšířit operaci Atlantic Resolve od Baltu až k Černému moři.

Abrams

Technickou zajímavostí tanku Abrams je jeho dvoukompresorová plynová turbína Avco Lycoming AGT1500C, s výkonem 1119 kW (1500 hp). Zrychlení z 0 na 32 km/h trvá pouhé 7,2 s. Turbína zaručuje vysokou pohyblivost a také se vyznačuje velmi tichým chodem (proto přezdívka „Šeptající smrt“). Výhodou turbíny je její snadná vyměnitelnost v polních podmínkách a možností výběru paliva (turbína může spalovat benzín, naftu, ale klidně i petrolej apod.). Nevýhodou je pak obrovská spotřeba – na 1 galon (3,79 l) neujede ani 0,6 míle (1 km).[1] Palivové nádrže tanku Abrams jsou proto vskutku obrovské (pojmou 1908 l paliva). Tank je také opatřen automatickou hydrokinetickou převodovkou (DDA X1100-3B), která nabízí 4 rychlosti vpřed, 2 vzad, neutrál a otáčení na místě.

Maximální rychlost tanku se pohybuje v rozmezí 67–72 km/h podle verze.

Zdroj: Twitter, RT, General Dynamics Land Systems

 

Tagy článku