Americké úřady zatkly tři Rusy a obvinily je z pašování armádní technologie do Ruska

Americké úřady zatkly tři Rusy a obvinily je z pašování armádní technologie do Ruska
07 / 10 / 2016, 07:00

Naturalizovaný Američan ruského původu a dva Rusové byli zatčeni a obviněni z ilegálního vývozu citlivé technologie ze Spojených států do Ruska.

Washington - Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo spravedlnosti. V případě odsouzení hrozí obviněným až 25 let vězení a milionová pokuta.

Podle vyšetřovatelů 36 letý Alexey Barysheff z newyorského Brooklynu a jeho společníci, Dmitrij Karpenko (33) a Alexej Krutilin (27), prostřednictvím nastrčených společností vyváželi mikroelektronické součástky, použitelné například v radarech či naváděcích systémech raket, nejdříve do Finska a potom lodí do Ruska. Odhalili je tajní agenti amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost, kteří vystupovali při jednání jako zástupci americké společnosti.

Spojené státy omezují vývoz zboží, které by mohlo významně přispět k vojenskému potenciálu jiných zemí a ohrozit americkou národní bezpečnost.

Podle zpravodajské stanice BBC nejde o první případ, kdy mají Rusové v USA potíže kvůli podezření z pašování technologií do vlasti. Letos v červenci federální soud v New Jersey odsoudil k 70 měsícům vězení Alexandra Bražnikova, který přiznal vinu v případu spiknutí, nelegálního exportu mikroelektroniky do Ruska a praní peněz.

Aktuální potíže s americkou justicí má nejen výše zmíněná trojice. Ministerstvo spravedlnosti dnes uvedlo, že ve středu obvinilo osm lidí, včetně šesti vojáků z Tennessee a Kentucky, z krádeže citlivého vybavení americké armády za více než milion dolarů (asi 24 milionů Kč), které následně prodávali prostřednictvím internetových dražeb zákazníkům v Rusku, Číně a dalších zemích. Šlo například o brýle pro noční vidění.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace