Americké úřady zatkly ženu střelce z Orlanda

Americké úřady zatkly ženu střelce z Orlanda
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: noční klub
17 / 01 / 2017, 08:00

Americké úřady zatkly manželku střelce, který loni v červnu zastřelil v Orlandu na Floridě v klubu pro homosexuály 49 lidí a desítky dalších zranil, než jej policie zastřelila

Žena byla podle americké ministryně spravedlnosti Loretty Lynchové, která je současně generální prokurátorkou, vzata do vazby v souvislosti s masakrem, který ve Spojených státech zesílil obavy z útoků ,,osamělých vlků" proti Američanům. Šlo o nejhorší případ střelby v historii USA.

Omar Mateen, který v Orlandu v klubu Pulse zabil 49 lidí a 53 dalších zranil, se hlásil k radikálnímu hnutí Islámský stát. Podle poznatků Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) ale nebyl řízen žádnou zahraniční teroristickou skupinou, ale zradikalizoval se ve Spojených státech.

FBI podle médií zadržela Mateenovu ženu Noor Salmanovou v okolí San Franciska, kam se přestěhovala po masakru, a v úterý má předstoupit před soud, který by mohl rozhodnout o jejím vydání na Floridu. Tam totiž čelí federálním obviněním z maření spravedlnosti a z napomáhání pokusu o poskytnutí hmotné podpory zahraniční teroristické organizaci.

Mateen (29) se narodil na Floridě, jeho rodiče pocházejí z Afghánistánu. Během útoku se přihlásil k Islámskému státu, jeho otec ale radikální islám jako motiv odmítl. Jeden z Mateenových známých, který ho znal jako častého návštěvníka gay klubu, se přikláněl spíše k tomu, že se Omar nedokázal vyrovnat se svou sexuální orientací.

 

Zdroj: ČTK

 

psali jsme:

FBI zveřejnila přepisy telefonátů s vrahem z Orlanda. Smazala zmínky o IS

Nejhorší střelba v historii USA si v Orlandu vyžádala 50 mrtvých

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.