Americký Baltimore: rabování, požáry, demonstrace. Výjimečný stav a národní garda

Americký Baltimore: rabování, požáry, demonstrace. Výjimečný stav a národní garda
Autor fotografie: ABCNews/ YouTube|Popisek: Nepokoje v Baltimore
28 / 04 / 2015, 07:00

Brutalita v ulicích, černošské gangy rabují a zapalují obchody. Mohou za to středoškoláci?

V západní části Baltimoru v americkém Marylandu vypukly včera, po pohřbu pětadvacetiletého Freddiho Graye, rozsáhlé nepokoje. Grey údajně zemřel na následky zranění způsobeného policisty při zatýkání letos 12. dubna. Policejní náčelník Anthony Batts na tiskové konferenci připustil, že zasahující policisté jednali v rozporu s předpisy, protože nezajistili Grayovi náležitou zdravotní péči a po zatčení nebyl v policejní dodávce připoután. Výsledky policejního vyšetřování mají být oznámeny 1. května. (Zdroj: denik.cz)

USA se potýkají už téměř půl roku s masivními nepokoji černošského obyvatelstva, které kritizuje policejní brutalitu a nepřiměřené zákroky při zatýkání. V prosinci vypukly nepokoje po celých státech v souvislosti s rozhodnutím poroty v New Yorku neobvinit policistu, který zavinil smrt černošského mladíka. 

Současné nepokoje v Baltimoru jsou ale mnohem brutálnější než loňské ve Fergusonu, o kterých jsme psali v článku "Ferguson hoří!

Početná skupina černošských mladíků podle agentury AFP po pohřbu házela po policistech kameny, 15 policistů bylo zraněno. Policie v Baltimoru dnes mezitím oznámila, že má důvěryhodné informace o nebezpečí, které místním policistům od gangů hrozí.

Situace se vyhrotila včera odpoledne, když po skončení pohřbu vyrazilo do ulic několik desítek i černošských středoškoláků a začali fyzicky napadat policisty, kolemjdoucí a rozbíjet policejní auta a výlohy. Policie situaci nezvládla a rozlícený dav začal rabovat obchody a zapalovat policejní vozidla. Novináři uvádějí, že za násilnostmi jsou právě středoškoláci a že byli šokováni jejich brutalitou.

Baltimore leží na východě USA; je největší ve státu Maryland, na území města žije 750 000 obyvatel, v celé aglomeraci 2,2 milionu.

V pondělí 27. dubna večer vyhlásil guvernér Marylandu v celém městě výjimečný stav a povolal do ulic národní gardu, v ulicích bude nasazeno 500 místních policistů a požádal o posilu dalších 5 tisíc policistů ze sousedních států. Současně vyhlásil od úterý zákaz vycházení od 22 do 5 hod., a zdůraznil, že zákaz vycházení platí především pro "děti"- je to jasná reakce na hlavní viníky nepokojů.

USA TODAY

 

Mashable 


CNN

 ABC News 

V prosinci jsme psali o problému, který v USA dlouho v tichosti narůstal, a který propukl s plnou silou. Protesty proti praktikám amerických policistů po sérii usmrcených neozbrojených černošských občanů, po které následovala rozhodnutí policisty neobvinit, pokračují v amerických městech čtvrtým dnem. V kalifornském Berkley se dnes v noci zvrhly v pouliční násilí, rozbíjení výloh a házení kamenů na policisty.

Psali jsme také:

Policista a bývalý mariňák: "Chtěl jsem si být naprosto jistý, než ho zastřelím"

Video americké policie: proč Walter Scott utíkal před policejní hlídkou?

Americký policista zastřelil prchajícího černocha. Nereagoval na výzvu.

Američtí policisté zastřelili dalšího muže, choval se nevyzpytatelně

Vražda newyorských policistů - pomsta za policejní brutalitu?

Další neozbrojený černoch zastřelen policistou

Tagy článku