Americký dron havaroval v západním Iráku

Americký dron havaroval v západním Iráku
Autor fotografie: Twitter|Popisek: Havarovaný dron
09 / 01 / 2016, 00:15

V pátek havaroval americký dron MQ-1A v západním Iráku, v provincii, kterou Islámský stát nazývá "Euphrates".

Zprávu přinesl na svém twitterovém účtu bezpečnostní a obranný komentátor se zaměřením na Střední východ a Severní Afriku. Provincie Euphrates se nalézá ve správní oblasti Anbár státu Irák a je aktuálně pod nadvládou ozbrojenců takzvaného Islámského státu. Havárii dronu tedy mohla způsobit střelba protivzdušné obrany ISIS.

MQ-1 Predator je bezpilotní letoun který se vyznačuje střední operační výškou letu a dlouhou vytrvalostí. Letoun byl původně využíván výhradně pro průzkumné účely (RQ-1A) a až později vznikla jeho ozbrojená verze (MQ-1) vyzbrojená dvěma řízenými střelami AGM-114 Hellfire.

150505-F-IO684-926.jpg

Predator je v provozu od roku 1995. Byl nasazen v bojích o Afghánistán, Bosnu, Kosovo, Irák, Jemen a Libyi.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.