Americký expert: Pochybuji, že za chemický útok je zodpovědný Asad. Trump nemá žádné jasné důkazy

Americký expert: Pochybuji, že za chemický útok je zodpovědný Asad. Trump nemá žádné jasné důkazy
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: chemické zbraně
19 / 04 / 2017, 19:00

Americký expert z prestižního Massachusettského technologického institutu (MIT) a poradce v oboru národní bezpečnosti Theodore Postol zpochybnil fakt, že za chemickým útokem v syrské provincii Idlíb stojí režim Bašára Asada.

Snímky kráteru zveřejněné na internetu podle Postola ukazují, že šlo o explozi nálože nastražené v trubce, která obsahovala smrtící plyn sarin. Postol zveřejnil několik zpráv, v níž konstatuje, že americká administrativa nemá jasný důkaz o tom, že chemický útok skutečně provedl Asadův režim. Jediným zdrojem informací pro Trumpa a jeho nejbližší poradce byl podle Postola byl snímek kráteru, který byl zveřejněný na internetu.

Postol lokalizoval kráter pomocí satelitu a sám jej prozkoumal. Závěrem profesora je, že neskýtá ,,absolutně žádný důkaz o tom, že by byl kráter vytvořen shozením nálože se sarinem". Postol ve zprávě naopak uvádí, že nálož byla s největší pravděpodobností umístěna na zemi, a pochybuje, že by nálož byla shozena z letadla, jak to tvrdí Trumpova vláda. Na zemi byla nejspíše použita nálož, která smrtící sarin, jež zabil 100 civilistů, obsahovala, píše Postol ve své zprávě.

Emeritní profesor se na základě vlastního šetření domnívá, že chemický útok v Idlíbu nebyl proveden režimem Bašára Asada, ale protivládními islamistickými rebely. Podle Postola došlo ke špatnému vyhodnocení snímků kráteru Trumpovou vládou, kde se nachází část bomby, v níž měl být uložen sarin. Trump podle Postola vycházel z chybné analýzy, že chemická zbraň byla shozena z letadla. Postol usuzuje, že americká administrativa se příliš soustředila na dokázání faktu, že v Idlíbu byl použit nervový plyn Sarin. Na tomto základě pak Trump dal nařídit 7. dubna útok na syrskou základnu Šajrat.

„Žádná kompetentní analýza by neměla pominout skutečnost, že podezřelá nádoba se sarinem byla zmáčknuta tlakem zvenčí, místo toho, aby v ní explodovala nálož a roztrhla ji zevnitř,“ uvedl ve zprávě Postol. Ten v této souvislosti dodal, že se daná zjištění tajných služeb často politizují a přizpůsobují potřebám poltiického vedení tak, jak se to dělo například za doby vlády George Bushe mladšího.

 

psali jsme:

Asad má stále ,,stovky tun chemických zbraní" k použití, řekl syrský generál

Zdroj: washingtonsblog.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.